Sputnik Türkiye's portrayal of Russia's Ukraine policy: A case study of use of media as a geopolitical instrument
Sputnik Türkiye'nin Rusya'nın Ukrayna politikası tasviri: Medyanın jeopolitik bir araç olarak kullanılmasına dair bir vaka incelemesi
  1. Tez No: 823824
  2. Yazar: ATA TAHA KUVELOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ TUTKU AYDIN BEZİKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Rusya, 2022 yılında başlattığı Ukrayna işgali de dâhil olmak üzere, küresel ölçekte etki yaratmak ve dış politika hedeflerine ulaşmak için medya gücünü bir dış politika stratejisi olarak kullanmayı benimsemiştir. Bu tez, Sputnik Türkiye'nin Rusya'nın Ukrayna politikası ve Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı ile ilgili olarak kullandığı iletişim stratejisini ve anlatısının yeniden inşasını belirlemeyi ve Sputnik Türkiye'nin Rusya'nın Ukrayna politikası, savaş, Türk-Batı İlişkileri ve diğer çeşitli yerel ve uluslararası konularla ilgili olarak Türk kamuoyunu nasıl ve hangi yönde etkilemeye çalıştığını tespit etmeyi amaçlamaktadır. Bu soruların cevabını araştırmak amacıyla bu tezde Sputnik Türkiye'nin 24 Şubat 2022'den, 24 Mayıs 2022'ye kadar Ukrayna işgaliyle ilgili yayınlarının içerik analizi yapıldı. Rusya tarafından finanse edilen Sputnik Türkiye, Rusya'nın yumuşak gücünü artırmak için sadece kamu diplomasisi yürütmekle kalmıyor, aynı zamanda dezenformasyon ve propaganda çabalarıyla hem Türk hem de uluslararası kamuoyunu hedef alarak Rusya'nın hibrit savaş stratejisine önemli ölçüde katkıda bulunuyor. Sputnik Türkiye, kamu diplomasisi ve propaganda taktikleri aracılığıyla, özellikle 2014'ten bu yana işlenen insan hakları iddialarına rağmen Rusya'nın kendisini meşru bir aktör olarak kabul ettirmeye çalışan ve Ukrayna hükümeti ve ordusuna yönelik dezenformasyonun yayılmasını içeren Rusya yanlısı söylemleri güçlendirmek için kullanılmıştır. Batı'yı, özellikle de Batılı hükümetleri“kötü adam”veya rakip olarak temsil eden taraflı bir bakış açısının propagandasını yapmıştır. Rusya'nın iletişim stratejisi, uluslararası ve Türk kamuoyunun Rusya'nın jeopolitik hedeflerine karşı muhalefetini en aza indirmeyi ve Türkiye'nin siyasi ve diplomatik desteğini kazanmayı amaçlamakta ve bu örtülü niyetler nedeniyle Türkiye'nin medya ekosistemini ve özgür ve organik kamusal söylemini tehdit etmektedir.
Özet (Çeviri)
The core objective of this thesis is to uncover and analyze the communication strategy and narrative reconstruction employed by Sputnik Türkiye concerning Russia's Ukraine policy and the invasion itself. Specifically, we aim to discern how Sputnik Türkiye endeavors to shape Turkish public opinion regarding Russia's Ukraine policy, the ongoing war, Turkish-Western relations, and various domestic and international issues. To address these research questions, we conducted a comprehensive content analysis of Sputnik Türkiye's coverage of the Ukraine invasion spanning from February 24, 2022, to May 24, 2022. Sputnik Türkiye, funded by Russia, serves not only as a vehicle for public diplomacy to enhance Russian soft power but also plays a pivotal role in Russia's hybrid warfare strategy. It does so by disseminating disinformation and propaganda to target both the Turkish and international public. Through public diplomacy and propaganda tactics, Sputnik Türkiye has been employed to reinforce pro-Russian narratives. These narratives encompass the spread of disinformation about the Ukrainian government and military, an effort to establish Russia as a legitimate actor despite human rights allegations, the propagation of a biased perspective, and the portrayal of the West, particularly Western governments, as the“villain”or adversary. Russia's overarching communication strategy is designed to mitigate international and Turkish public opposition to its geopolitical goals. Moreover, it seeks to garner political and diplomatic support from Türkiye. However, these ulterior motives pose a significant threat to Türkiye's media ecosystem and the integrity of free and organic public discourse.