Meslek yüksekokullarında müşteri istek ve beklentilerinin ders programı üzerindeki etkileri ve bir uygulama
The effects of the requirements and the satisfactions of customers on the curriculum of vocational schools and an application
  1. Tez No: 82383
  2. Yazar: BİROL AKYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNA ÖZEVREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
ÖZET Dünyada meydana gelen teknolojik yenilikler ve gelişmeler, yeni ihtiyaçların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu değişim ve gelişmeler, işletmelerde çalışan bireylerin görevlerinde değişiklik yapmaktadır. Dolayısıyla her meslek kademesi kendi sınırlarını zorlamaktadır. Bu çalışmamızda, eğitim sistemimizde önemli bir yeri olan, Meslek Yüksekokullarında eğitim kalitesinin nasıl artırılacağı ve geliştirileceği üzerinde durulmuştur. Teknikerlerin yetiştirildiği Meslek Yüksekokullarının eğitim kalitesinin geliştirilmesi ve artırılması işletmeler için çok önemlidir. Meslek Yüksekokullarında eğitim kalitesine etki eden önemli faktörlerden birisi işletmelerin (müşterilerinin) istek ve beklentileridir. Bu nedenle, Meslek Yüksekokullarında uygulanmakta olan ders programları teknolojik gelişmeleri de dikkate alarak, işletmelerin (müşterilerinin) istek ve beklentilerine cevap verebilecek şekilde oluşturulmalıdır. Bu çalışmamızda işletmelerin, istek ve beklentilerinin ders programı üzerindeki etkileri araştırılarak, Meslek Yüksekokulu mezunu öğrencilerin (Teknikerlerin) Kalite Boyutları tespit edilmeye çalışılmıştır. Birinci bölümde, Toplam Kalite Yönetiminin tanımı ve Toplam Kalite Yönetimi ile ilgili kavramlar üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, Eğitimin tanımı yapılarak, eğitimle ilgili temel kavramlar ve eğitimde Toplam Kalite Yönetiminin önemi ve gereği üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise Meslek Yüksekokullarının tanımı ve eğitim sistemindeki yeri ve Meslek Yüksekokullarında eğitim kalitesine etki eden faktörler araştırılmıştır. Dördüncü bölümde ise bölümde ise Bilecik Meslek Yüksekokulu, Makine İmalat Teknikerliği Programı için bir uygulama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The innovations and the developments in technology require new changes. And in accordance with these innovations and developments, the workers who work in industry need to change and improve their quality. This study is mainly based on the need of improvements and the developments of the education quality of vocational schools. Because it is very clear that the quality of the technicians who are trained in vocational schools is very important for the industry. The main factors which effect on the quality education of vocational schools are the requirements of the customers. For this reason, the curriculum of these schools ought to be organised or developed according to the requirements of the customers and technology. During this study, both the effects of the requirements of the customers on curriculums and the quality dimensions of the technicians are studied and determined In the first section, it is of Total Quality Management and some notions which are related to this notion. In the second section, it is based on the description of education and some main notions which are related to education. The importance of the Total Quality Management is also emphasised. In the third section, it is based on the description of vocational schools and their importance in education system. The factors which effect the education quality are examined and determined. And finally, the research which is applied to the students of Mechanical Engineering Department is explained in the fourth section.