Toplam kalite yönetimi, bilişim ve eğitim ilişkisi ve Malatya Polis Meslek Yüksek Okulunda bir uygulama
Relation between total quality management, informatics and education and a study on Malatya Police High School
  1. Tez No: 209637
  2. Yazar: İLKER HÜSEYİN ATAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KAZIM KİRTİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Her alanda kendini gösteren degisim, toplumsal hayatı da etkilemekte ve toplum hayat ile iç içe olan ve sivil hayatın vazgeçilmez ögesi konumunda olan polisi de etkilemektedir. Polis de kendini sürekli degisim ve yenilesme sürecinde bulmustur. Polisin degisim yakalaması, çagın gerektirdigi bilgi, beceri ve donanıma kavusturulması faaliyetleri hiç süphesiz Polis Meslek Okullarında baslamalıdır. Polis Meslek Okullarında verilen egitimin kalitesi Emniyet Genel Müdürlügü'nün basarısı, toplumun huzuru olarak geri gelecektir. Modern yönetim sistemlerinden Toplam Kalite Yönetimi de çagın getirdigi bir degisimin ürünüdür. Toplam Kalite Yönetimi prensipleri sorun çözümü ile ugrasmak yerine sorunun olusmaması amacıyla belirlenmistir. Polis egitiminde de ögrencinin eksik, yetersiz bilgi ve beceri ile mezun olması neticesinde hatanın telafi edilmesi neredeyse imkansızdır. Bu noktada polis egitimine bir süreç olarak bakmak, egitimin yöntem ve metotlarını müsteri olarak kabul edilen Emniyet birimleri ve toplumun istek ve arzularına göre belirlemek ihtiyacı dogmustur. Birinci bölümde Toplam Kalite Yönetimi'nin genel kuramsal çerçevesi ele alınmıstır. Toplam Kalite Yönetimi ile Egitim yönetimi arasındaki iliski arastırılmıs, Toplam Kalite Yönetimi'nin Kamu yöntemi ile uyumlulugu incelenmistir. Tezin üçüncü bölümünde arastırmanın amacı olan Malatya Polis Meslek Yüksek Okulu'nda Toplam Kalite Yönetimi prensiplerinin uygulanmasının egitime katkısı ile ilgili olarak okul idarecilerinin, personelin ve ögrencilerin görüslerini ve Toplam Kalite Yönetimi prensiplerine karsı olabilecek muhtemel dirençlerin varlıgını arastırmak üzerinde odaklanılmıstır.
Özet (Çeviri)
New changes in all fields are also affecting social life and Turkish police forces which are united with social life. Therefore police force find itself in innovational process. Within innovation process, educating police candidates for duty period must be initialized at Police High Institutions. The educational quality in Police High Institutions mean as Turkish National Police success and social peace. Total Quality Management is also a production which is produced by new age. Total Quality Management has a special method which is defined as not to create problems instead or solving problems. In Police education police candidates must be educated enough for the purpose. After occuring, the faults can not be eliminated easily. Therefore, police education must be understood as a process. Educational procedures must be defined with other police pillars. At the first chapter of this study conceptual framework of Total Quality Management was defined. At the second chapter the relation between Total Quality Management and Education Management was researced. Herein this chapter, also compatibility between public services management and Total Quality Management was analyzed. At the third and the last chapter of this study, opinions of Administers, staffs, teachers and pupils of Malatya Police High School on Total Quality Management was analyzed and probable resistance was researched.