Okul yöneticilerinin vizyoner liderlik davranışları ile öğretmenlerin bireysel yenilikçilik düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between school heads' visionary leadership behavior and teachers' individual innovation levels
  1. Tez No: 823839
  2. Yazar: GÖKÇE ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı okul yöneticilerinin vizyoner liderlik davranışları ve öğretmenlerin bireysel yenilikçilik düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu araştırmada, öğretmenlerin okul yöneticilerinin sergilediği vizyoner liderlik davranışlarının cinsiyet, eğitim durumu, mesleki deneyim yılı, yaş grubu ve okul türü değişkenlerine göre farklılık gösterip göstermediği belirlemek amaçlanmaktadır. Ayrıca bu araştırmada, öğretmenlerin bireysel yenilikçilik düzeylerinin cinsiyet, eğitim durumu, mesleki kıdem, yaş grubu ve okul türü değişkenlerine göre farklılık gösterip göstermediği belirlemek amaçlanmaktadır. Belirtilen amaçlar doğrultusunda araştırmada ilişkisel tarama ve nedensel karşılaştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Şanlıurfa ili Viranşehir ilçesinde yer alan tüm liselerde görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise Viranşehir ilçesinde yer alan liselerde görev yapan 748 öğretmen arasından“Basit Seçkisiz Örnekleme”yöntemi ile belirlenmiş olan 243 öğretmen oluşturmaktır. Araştırma sürecinde, öğretmenlerin okul yöneticilerinin vizyoner liderlik davranışlarını değerlendirmek amacıyla“Vizyoner Liderlik Ölçeği”ve öğretmenlerin bireysel yenilikçilik düzeylerini belirlemek için“Bireysel Yenilikçilik Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS paket programından faydalanılmıştır. Araştırmada yapılan analiz sonucunda öğretmenlerin okul yöneticilerinin vizyoner liderlik davranışları ile öğretmenlerin bireysel yenilikçilik düzeyleri arasında pozitif yönlü düşük düzeyde bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Bu bulgu, okul yöneticilerinin vizyoner liderlik davranışlarının öğretmenlerin bireysel yenilikçilik potansiyellerini etkileyebileceği şeklinde açıklanabilir. Bunun yanı sıra öğretmenlerin bireysel yenilikçilik düzeylerinin öğretmenlerin cinsiyetlerine ve çalıştıkları okul türlerine göre anlamlı bir farklılık gösterdiği sonucuna varılmıştır. Ayrıca araştırma sonucunda öğretmenlerin okul yöneticilerinin vizyoner liderlik davranışlarına yönelik algılarında öğretmenlerin yaş gruplarının ve çalıştıkları okul türlerinin de etkili olduğu ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between school administrators' visionary leadership behaviors and teachers' individual innovation levels. In addition, the aim of the research is to determine whether teachers' perceptions of school administrators' visionary leadership behaviors and their individual innovation levels vary according to gender, educational background, professional experience, age group, and school type. Within the framework of these objectives, the research utilized a correlational survey design and causal comparative method. The population of the study consisted of all teachers working in high schools in the Viranşehir district of Şanlıurfa province. The sample of the study consisted of 243 teachers out of 748 teachers selected through simple random sampling method from the teachers working in high schools in Viranşehir district. In the research process, the“Visionary Leadership Scale”was used to evaluate teachers' perceptions of school administrators' visionary leadership behaviors, and the“Individual Innovation Scale”was used to determine teachers' individual innovation levels. The collected data were analyzed using the SPSS statistical software package. The analysis conducted in the study revealed a positive, low-level relationship between teachers' perceptions of school administrators' visionary leadership behaviors and their individual innovation levels. This finding suggests that school administrators' visionary leadership behaviors can influence teachers' individual innovation potentials. Additionally, significant differences in teachers' individual innovation levels were found based on their gender and the type of school they work in. Furthermore, the research indicated that teachers' perceptions of school administrators' visionary leadership behaviors were influenced by their age groups and the type of schools they work in. Overall, the findings highlight the importance of school administrators' visionary leadership behaviors in fostering teachers' individual innovation levels. The study emphasizes the need for administrators to demonstrate visionary leadership, which can positively impact teachers' innovative capabilities. Moreover, the study underscores the significance of considering teachers' gender, age group, and school type when examining their individual innovation levels and perceptions of visionary leadership behaviors.