The representation of pain and suffering in the war poems of Wilfred Owen and Siegfried Sassoon
Wilfred Owen ve Siegfried Sassoon'un savaş şiirlerinde acı ve ızdırabın temsili
  1. Tez No: 823840
  2. Yazar: DEMET PAMUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM MUŞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Büyük savaşın başlaması, 1914 yılından günümüze kadar uzanan büyük bir etki yaratmıştır ve tarihçiler, araştırmacılar, teorisyenler ve düşünürler tarafından savaşın etkileri tartışılmış ve analiz edilmiştir. Özellikle, Birinci Dünya Savaşının sonuçlarının insanlık üzerindeki fiziksel ve ruhsal etkileri araştırmacılar tarafından tanımlanmıştır. Savaş yılları boyunca yazılan savaş şiirleri tarih araştırmaları gibi dikkate alınabilir. Özellikle Wilfred Owen ve Siegfried Sassoon'un şiirleri savaş şiirleri arasında öne çıkmıştır. Owen ve Sassoon'un şiirleri bir edebi eser olarak savaşın gerçeklerini anlatması bakımından İngiliz Edebiyatına ve Tarihine katkıda bulunmuştur. Owen ve Sassoon'un şiirleri savaşta kaybedilen her şeyin izlerini taşır. Owen ve Sassoon'un şiir sanatında öne çıkan iki tema, zamanla ızdıraba dönüşecek olan fiziksel acı ve zihinsel acıdır. Böylece, Owen ve Sassoon'un şiirlerinde fiziksel ve ruhsal acı karşılıklı olarak birbirini etkileyip, kayıp hissi ile ilişkili olarak yansıtılır. Bu çalışma, Owen ve Sassoon'un seçilen şiirlerini inceleyerek, Birinci Dünya Savaşı'nın neden olduğu acı ve ızdırabın askerlerin beden ve zihinlerini nasıl ve ne şekillerde etkilediğini aydınlatmaya çalışacaktır.
Özet (Çeviri)
The outbreak of the First World War has had a huge impact from 1914 to the present day, and since then the impacts of the war have been discussed and analyzed by historians, researchers, theorists, and thinkers throughout history. In particular, the physical and mental effects of the consequences of the First World War on humanity have been defined by the researchers. The war poems written during wartime can be considered historical research. In particular, the poems of Wilfred Owen and Siegfried Sassoon have come to the forefront from past to present. The poems of Owen and Sassoon have made a great contribution to British Literature and History in terms of expressing the realities of war as a literary work. Their poems carry the marks of the pain of everything lost in the war. The two prominent themes in the poetry of Owen and Sassoon are physical pain and mental pain, which would turn into suffering over time. Thus, physical and mental pain is reflected in the poems of Owen and Sassoon related to the sense of loss by impressing each other mutually. This study will attempt to enlighten how and in what ways the pain and suffering caused by the First World War affected the bodies and minds of the soldiers by analyzing selected poems of Owen and Sassoon.