Afganistan'da siyasi partilerin verimsizliğinin analizi (2001-2020)
Analysis of the inproductivity of political parties in Afghanistan (2001-2020)
- Tez No: 823850
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL KALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada, genel manada siyasi partilerin demokrasideki rolü ve özelde ise Afganistan'daki siyasi partilerin Afganistan'ın demokratikleşme çabasındaki rolü ve siyasi partilerin işlevi(sizliği), 2021-2020 yıllar arası irdelenmiştir. Çalışmanın bulguları Afganistan'da siyasi partilerin işlevsizliğinin en önemli nedeninin partilerin etnik temelli oluşum ve faaliyet yürütmelerinden kaynaklandığını göstermektedir. Böylece, genel manada siyasi partilerin demokrasideki rolü ve özelde ise Afganistan'daki siyasi partilerin yapısı ve Afganistan'ın demokratikleşme çabasındaki rolü hususlarında literatüre katkı sunulması amaçlanmıştır. Araştırma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde araştırmanın genel yönelimi, ikinci bölümde kuramsal ve kavramsal çerçeve ve siyasi partilerin temelleri siyasi partilerin oluşumu, türleri ve partiler ile ilgili diğer hususlara değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise Afganistan'daki siyasi partilere genel bir bakış, Afganistan'da partilerin siyasi geçmişi, Taliban'ın ortaya çıkışı ve siyasi partilerin yapısal zorlukları ele alınmıştır. Son bölümde ise siyasi partilerin patolojisi, araştırmanın bulguları, sonuç ve öneriler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the role of political parties in democracy in general and the role and function of political parties in Afghanistan in the democratization effort of Afghanistan in particular have been examined. The study closes the period between 2001 and 2020, when the Taliban regime took over the administration from the collapse by international intervention. The findings of the study show that the most important reason for the dysfunction of political parties in Afghanistan is the ethnic-based formation and activity of the parties. Thus, it is aimed to contribute to the literature on the role of political parties in democracy in general and the structure of political parties in Afghanistan and their role in Afghanistan's democratization efforts in particular. The research consists of four parts. In the first part, the general orientation of the research, in the second part, the theoretical and conceptual framework and the foundations of political parties, the formation of political parties, their types and other issues related to parties are mentioned. In the third chapter, an overview of the political parties in Afghanistan, the political history of the parties in Afghanistan, the emergence of the Taliban and the structural difficulties of the political parties are discussed. In the last part, the pathology of political parties, the findings of the research, results and recommendations are discussed.