Nesirlerinden hareketle Adalet Ağaoğlu'nun düşünce dünyası
The world of Adalet Ağaoğlu's thought based on his prose
  1. Tez No: 823860
  2. Yazar: RAMAZAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
“Nesirlerinden Hareketle Adalet Ağaoğlu'nun Düşünce Dünyası”adlı bu bilimsel çalışma Cumhuriyet Dönemi Türk edebiyatının önemli yazarlarından biri olan Adalet Ağaoğlu'nun roman, hikâye ve tiyatro gibi edebiyatın kurmaca türleri dışında kalan nesirlerindeki düşünce dünyasını yansıtmayı esas alır. Böylece Ağaoğlu'nun sanat ve edebiyat başta olmak üzere, hayattaki birçok konuya bakışı ve yazar tavrı anlaşılmaya çalışılacaktır. Belirtilen amaçlar doğrultusunda Adalet Ağaoğlu'nun düşünce dünyasını yansıtan on beş kaynak taranarak elde edilen bilgiler tasnif ve tahlil edilmiştir. Çalışma Giriş, Sonuç ve Kaynakça dışında dört bölümden oluşmaktadır. Giriş'te yazarın kısaca hayatına ve eserlerine yer verilmiş, çalışmanın amaç, kapsam ve yöntemi belirtilmiştir. Birinci Bölümde, Adalet Ağaoğlu'nun“Sanat ve Edebiyata Dair Düşünceleri”, İkinci Bölümde,“Sanatı ve Eserlerine Dair Düşünceleri”, Üçüncü Bölümde“Sosyal ve Politik Konulara Dair Düşünceleri”, Dördüncü Bölümde“Bazı Şahsiyetler ve Eserlere Dair Düşünceleri”ele alınmıştır. Sonuç kısmında yazarın düşünce dünyası ile ilgili genel değerlendirmeler yapılmış ve sanatçının çok yönlü, zengin bir düşünce dünyasına sahip olduğu ortaya çıkartılmıştır. Yapılmış olan bu bilimsel çalışmanın edebiyat bilimine katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Based on the prose of Adalet Ağaoğlu's Thought world, this scientific study called Adalet Ağaoğlu's Thought world is based on reflecting the world of thought in the prose of one of the most important writers of Turkish literature of the Republican Period, Adalet Ağaoğlu, which is outside the fiction genres of literature such as novels, stories and theater. Thus, it will be tried to understand Ağaoğlu's perspective on many subjects in life, especially art and literature and his attitude as a writer. In accordance with the stated purposes, the information obtained by scanning fifteen sources reflecting the world of Adalet Ağaoğlu's thought has been classified and analyzed. The study consists of four parts except Introduction, Conclusion and Bibliography. In the introduction, the author's life and works are briefly included, and the purpose, scope and method of the scientific study are stated. In the First Part, Adalet Ağaoğlu's“Thoughts about Art and Literature”, in the Second Part,“Thoughts about His Art and Works”, in the Third Part,“Thoughts about Social and Political Issues”, in the Fourth Part,“Thoughts about some Personalities and Works”are discussed. In the conclusion section, general evaluations were made about the author's world of thought and it was revealed that the artist has a multi faceted, rich world of thought. It is expected that this scientific study will contribute to the science of literature.