İş kazaları yönünden taksirle öldürme suçu
The crime of involuntary manslaughter in the aspect of occupational accidents
- Tez No: 823859
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Çalışanların güvenliği ve sağlığı ile çalışma ortamı arasında iki yönlü bir etkileşim bulunmaktadır. İş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin alınması işverenlerin hukuken işçiyi gözetme borcu kapsamındaki temel yükümlülüklerdendir. Bu bağlamda işverenler, herhangi bir sorunun oluşmadan önce önlenmesi hedefiyle işyerlerinde çalışanların sağlık ve yaşam haklarının korunması için gereken tüm tedbirleri almakla yükümlüdür. Ülkemizde sayısı artan iş kazaları, sonucundaki etkileri ile özellikle büyük iş kazaları sonucundaki toplumsal bakış açısı göz önüne alındığında konunun önemi ve güncelliği anlaşılacaktır. İş sağlığı ve güvenliğinde yaşanabilecek olumsuzluklar neticesinde meydana gelen yaralama ve ölüm olayları neticesinde sistemin tazmin anlamında darboğaza girmesinin ötesinde işverenin de hukuki, idari ve cezai sorumluluğu gündeme gelmektedir ve çalışmada özellikle iş kazaları neticesinde meydana gelen taksirle öldürme suçundaki cezai sorumluluğun değerlendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
There is a two-way interaction between the safety and health of the employees and with the working environment. Taking precautions related to occupational health and safety services within the scope of employer's legal supervision over the worker is one of the basic obligations. In this context, the employer is obliged to take all necessary precautions to protect the employee's right to life and health in the workplace on the basis of preventing any problems before they occur. Considering the increasing number of occupational accidents in our country and their effects and the social perspective -especially as a result of major occupational accidents-, the importance and actuality of the subject will be understood. In addition to the bottleneck in the system in terms of compensation from injury and death occupational accidents that may occur as a result of negativities in occupational health and safety, the legal, administrative and criminal responsibility of the employer come to the fore, and it is aimed to evaluate the crime of involuntary manslaughter in the aspect of occupational accidents.