Laophonte philippi, 1840 (Copepoda, Harpacticoida, Laophontidae) cinsinin taksonomisi, zoocoğrafyası ve filogenisine katkılar
Contributions to the taxonomy, zoogeography and phylogeny of Laophonte philippi, 1840 (Copepoda, Harpacticoida, Laophontidae)
  1. Tez No: 823886
  2. Yazar: SONGÜL YURTDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUPHAN KARAYTUĞ, DOÇ. DR. SERDAR SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Deniz Bilimleri, Morfoloji, Biology, Marine Science, Morphology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
Laophonte cinsinin tip türü olan L. cornuta'nın taksonomisini istikrarlı hale getirmek için İtalya'daki tip lokalitesinden toplanmış olan topotip materyali incelenmiş ve bir dişi neotip üzerinden yeniden tanımlanmıştır. Diğer yandan, Akdeniz ve dışındaki çok uzak bölgelerden toplanmış L. cornuta populasyonlarına ait örneklerin morfolojilerinin detaylı incelenmesi sonucunda günümüze kadar mevcut literatürde L. cornuta için ortaya konmuş olan tür içi varyasyon sınırının doğru olmadığı ve Dünya'nın başka bölgelerinden bildirilmiş L. cornuta populasyonlarının farklı türleri temsil ettiği net olarak ortaya konulmuş ve bilim dünyası için yeni olan 12 tür önerilmiştir. Laophonte cinsinin monofiletik durumunu test etmek için kapsamlı bir filogenetik analiz gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda ilk olarak Laophontidae familyasının 74 cinsine ait 118 türün 46 morfolojik karakteri parsimoni yaklaşımı kullanılarak analiz edilmiş ve elde edilen sonuçlar Laophonte cinsinin monofiletik değil polifiletik olduğunu açık bir şekilde ortaya koymuştur. Diğer yandan, 4 türe ait (L. cornuta, L. sp12, Heterolaophonte sp. ve Paralaophonte sp.) 18S rDNA dizileri ve 2 türe (L. cornuta ve L. sp12) ait COI dizileri elde edilmiştir. Bu veriler, NCBI GenBank veritabanında bulunan Laophontidae familyasına ait 18S rDNA ve COI verileri ile birleştirilerek elde edilen maksimum olabilirlik ağaçları da Laophonte cinsinin polifilisini desteklemiştir. Diğer yandan, 19 türden oluşan cornuta tür grubunun monofilisi tüm filogenetik analizlerde desteklenmiştir ve bu nedenle Laophonte cinsinin bu 19 türden oluşan tür grubu ile sınırlandırılması teklif edilmiştir. Cins için yeni bir diyagnoz verilmiş ve cornuta tür grubu dışındaki tüm Laophonte türleri Laophontidae familyası içerisinde incertae sedis olarak bırakılmıştır. Cinsin taksonomisine katkıda bulunmak için, Laophonte sp12 türünün tüm gelişim evreleri saf kültüre alınarak elde edilmiş materyal üzerinden ilk defa tanımlanmıştır. Altı nauplius ve altı kopepodit evrenin tümünün detaylı deskripsiyon, çizim ve konfokal görüntüleri verilmiştir. Eşeysel dimorfizmin dördüncü kopepodit evresinde ortaya çıktığı gösterilmiştir. Kozmopolit olduğu varsayılan L. cornuta türünün yayılışı, incelenen materyal ve güvenilir yayınlanmış kayıtlar temelinde yeniden değerlendirilmiştir. Tüm Laophonte türlerinin bilinen yayılışı ise özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Laophonte cornuta which is the type species of the genus Laophonte was redescribed based on female neotype that was newly collected from the terra typica in Italy in order to stabilise the taxonomy of the species. On the other hand, the morphological examination of the cornuta material collected from localities far from the Mediterranean Sea has clearly demonstrated that the previously established limit of variation within the species in the existing literature is not correct and L. cornuta populations reported from other parts of the world represent different species and therefore 12 species new to the science have been proposed. A comprehensive phylogenetic analysis was carried out to test the monophyletic status of the genus Laophonte. For this purpose, 46 morphological characters of 118 species belonging to 74 genera of the family Laophontidae were evaluated by using parsimony approach and all results unambiguously revealed that the genus is not monophyletic but polyphyletic. In addition, 18S rDNA sequences of four species (L. cornuta, L. sp12, Heterolaophonte sp. and Paralaophonte sp.) and COI sequences of two species (L. cornuta ve L. sp12) were obtained. These data combined with 18S rDNA and COI data for Laophontidae obtained from NCBI GenBank were used to construct maxsimum likelihood tree which also supported the polyphyletic status of the genus Laophonte. On the other hand, the monophyly of cornuta group of 19 species was supported in all phylogenetic analysis and therefore it has been proposed that the genus Laophonte must be restricted to L. cornuta group of 19 species. A new diagnosis for the genus was provided and all other species assigned to the genus Laophonte were placed as incertae sedis in Laophontidae. The developmental stages of Laophonte sp12 was described based on cultured material for the first time in order to contribute to the taxonomy of the genus. Detailed descriptions, drawings, and confocal images of all six nauplii and six copepodite stages were presented. It has been shown that the sexual dimorphism is first appeared at the copepodid IV stage. The distribution of supposed cosmopolitan species L. cornuta was re-evaluated on the basis of examined material and reliable published records. The known distribution of all Laophonte species were summarised.