Saros körfezi sahillerinde (Çanakkale-Edirne)kumiçi yaşayan Harpacticoida, Crustacea, Copepoda) faunasının belirlenmesi
Determination of the interstitial Harpacticoida (Crustaceae, Copepoda) fauna of the coasts of Saros Bay (Çanakkale-Edi̇rne)
- Tez No: 395563
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR SAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Saros Körfezi'nde yaşayan interstitial harpaktikoid kopepod faunasının tespit edilmesini hedefleyen bu çalışmada toplam 30 istasyondan örnekleme yapılmıştır. Mayıs 2013 – Şubat 2014 tarihleri arasında yapılan örneklemeler sonucunda 17 familyaya dahil 49 cins içerisinde bulunan 85 tür/alttür teşhis edilmiştir. Tespit edilen bütün türler, bölgede daha önce yapılmış bir çalışma olmadığından Saros Körfezi için yeni kayıt niteliği taşımaktadır. Bununla birlikte tespit edilen 1 familya (Rhizotrichidae), 5 cins (Itunella, Klieosoma, Parapseudoleptomesochra, Wellsopsyllus ve Tryphoema) ve 27 tür (Ameira atlantica mediterranea, Ameira minuta, Filexilia brevipes, Leptomesochra eulittoralis, Nitokra cari, Nitokra intermedia, Nitokra pontica, Parapseudoleptomesochra sp. 1, Parapseudoleptomesochra sp. 2, Parevansula mediterranea, Arenopontia problematica, Itunella sp., Enhydrosoma hopkinsi, Leptocaris insularis, Klieosoma sp., Laophonte elongata barbata, Lipomelum heteromelum, Paralaophonte asellopsiformis, Paralaophonte congenera mediterranea, Paraleptastacus holsaticus, Longipedia coronata, Schizopera lagrecai, Schizopera pontica, Apodopsyllus arenicolus, Wellsopsyllus intermedius, Tryphoema sp. nov., Parathalestris similis) Türkiye sahilleri için yeni kayıt niteliğindedir. Yukarıda bahsedilen Tryphoema sp. nov. türü literatürde tanımlanmış hiçbir türe benzemediğinden bilim dünyası için yeni tür olarak bildirilmiştir. Verilen 27 taksonun eklenmesi ile Türkiye denizlerinden kayıt edilen tür/alttür sayısı 198'e ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Harpacticoida fauna is which living in interstitial habitats of mediolittoral zone of Saroz Bay was investigated. From the total of 30 sampled station 49 genera and 85 species/subspecies in 17 families were diagnosed and all taxa are new record for the area. One family (Rhizotrichidae), 5 genera (Itunella, Klieosoma, Parapseudoleptomesochra, Wellsopsyllus ve Tryphoema) and 27 species/subspecies (Ameira atlantica mediterranea, Ameria minuta, Filexilia brevipes, Leptomesochra eulittoralis, Nitokra cari, Nitokra intermedia, Nitokra pontica, Parapseudoleptomesochra sp. 1, Parapseudoleptomesochra sp. 2, Parevansula mediterranea, Arenopontia problematica, Itunella sp., Enhydrosoma hopkinsi, Leptocaris insularis, Klieosoma sp., Laophonte elongata barbata, Lipomelum heteromelum, Paralaophonte asellopsiformis, Paralaophonte congenera mediterranea, Paraleptastacus holsaticus, Longipedia coronata, Schizopera lagrecai, Schizopera pontica, Apodopsyllus arenicolus, Wellsopsyllus intermedius, Tryphoema sp. nov., Parathalestris similis) are new record for Turkish Seas. Mentioned above Tryphoema sp. nov. have been reported as a new species for science literature is defined unlike any species. The record of species/subspecies from Turkish Seas is reached to 198 with this addition of 27 taxa.