Depresyon stres hormonlarının gestasyonel diyabetes mellitus gelişimi üzerindeki etkisi
The effect of depression, stress hormones on the development of gestational diabetes mellitus
  1. Tez No: 823919
  2. Yazar: AYŞE URHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YEŞİLYURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Bu çalışmada 24-28.gebelik haftasındaki gebelerde serum kortizol, adrenalin, noradrenalin, Beck depresyon ölçeği, Beck anksiyete ölçeğine bakılarak gestasyonel diabetes mellitus gelişimi üzerinde depresyon, anksiyete ve stres hormonlarıın etkisini tespit etmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Ağustos 2022-Nisan 2023 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi gebe polikliniğine başvuran gestasyonel diabetes mellitus (GDM) için ek risk faktörü ve ek hastalığı olmayan 24-28 hafta arası 75 gr OGTT (Oral Glukoz Tolerans Testi) yapılan 140 gebe dahil edildi.Hastalar GDM olan ve kontrol grubu olarak ikiye ayrıldı.Serum kortizol, adrenalin, noradrenalin ve Beck depresyon ölçeği, Beck anksiyete ölçeği arasındaki ilişki istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: GDM grubu ile kontrol grubu demografik veriler açısından karşı-laştırıldığında yaş, VKİ açısından benzerdi (p=0,910, p = 0.118, sırası ile). Her iki grup gravida, parite açısından benzerdi.(p=0158, p=0,464 sırası ile) GDM grubunda-kilerin 75 g OGTT açlık değerleri, 75 g OGTT 1.saat değerleri ve 75g OGTT 2.saat değerleri, kontrol grubundakilerden istatistiksel olarak anlamlı düzeydedaha yüksek saptandı (p = 0,000, hepsi için).GDM grubundakiler sigara kullanımı açısından kont-rol grubundan anlamlı olarak yğksek saptandı. (p=0,049 ) GDM grubundakilerin serum kortizol düzeyleri kontrol grubundakilerle karşılaştırıldığında benzer olarak saptandı, adrenalin noradrenalin kontrol grubu ile karşılaştırıldığında anlamlı olarak yüksek olarak saptandı.(p=0,136,p=0,016,p=0,033 sırası ile) GDM grubundakilerin Beck depresyon testi sonuçları kontrol grubu ile karşı-laştırıldığı zaman benzer olarak saptandı.(p=0,151) Beck Dperesyon ölçeği düzeyinde hastalar incelendiği zaman GDM ve kont-rol grubu arasında BMI, sigara kullanımı, tıbbi öykü benzer olarak saptandı fakat aile öyküsü anlamlı olarak pozitif saptandı.(p=0,052,p=0,255,p=0,106,p=0,014) Sonuç: Gestasyonel diabet ve depresyon arasındaki ilişki ile ilgili kesin bir konsensus yoktur.Burada yapılması amaçlanan depresyon, ve stres hormonlarıın gestasyonel diabet gelişimi üzerindeki etkisini tespit etmektir.Yapılan çalışma sonucunda GDM grubunda adrenalin ve noradrenalin anlamlı olarak yüksek saptanmıştır.Bu ilerleyen dönemde 75 gr ogtt yanında ek veya erken bir tetkik olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study. The aim of this study was to determine the effects of depression, anxiety and stress hormones on the development of gestational diabetes mellitus by looking at serum cortisol, adrenaline, noradrenaline, Beck depression scale and Beck anxiety scale in pregnant women 24-28 gestasional week. Materials and Methods: Our study included 140 pregnant women who applied to the Ankara Bilkent City Hospital pregnant outpatient clinic between Augst 2022 and April 2023 who had no additional risk factor and no additional disease for gestational diabetes mellitus (GDM), and who underwent 75 g OGTT (Oral Glucose Tolerance Test) between 24-28 weeks. The relationship between serum cortisol, adrenaline, noradrenaline and Beck depression scale and Beck anxiety scale was evaluated statistically. Results: In terms of demographic data, the GDM group and the control group when compared, age was similar in terms of BMI (p=0.910, p = 0.118, respectively). Both groups were similar in terms of gravida and parity (p=0158 , p=0.464 respectively) 75 g OGTT fasting values, 75 g OGTT 1st hour values and 75 g OGTT values in the GDM group g OGTT 2nd hour values were statistically significant compared to those in the control group. Higher (p = 0.000 for all). Those in the GDM group were found to be significantly higher than the control group in terms of smoking. (p=0.049) Serum cortisol levels in the GDM group were found to be similar when compared to those in the control group, and adrenaline noranaline was found to be significantly higher when compared to the control group (p=0.136, p=0.016, p=0.033 respectively). When the Beck depression test results of the GDM group were compared with the control group, they were found to be similar (p=0.151). BMI, smoking and medical history were found to be similar between GDM and control groups when patients were examined at the Beck Depression scale level, but family history was found to be significantly positive (p=0.052,p=0.255,p=0.106,p=0.014). Conclusion: There is no definite consensus on the relationship between gestational diabetes and depression. Depression and the effects of stress hormones on the development of gestational diabetes can't be detected. As a result of the study, adrenaline and noradrenaline were found to be significantly higher in the GDM group. This can be used as an additional or early test in addition to 75 gr ogtt in the future.