Oral liken planus ve rekürrent aftöz stomatitli hastalarda stres hormonlarının değerlendirilmesi
The evaluation of stress hormones in the patients with oral lichen planus and recurrent apthous stomatitis
  1. Tez No: 289150
  2. Yazar: FETHİ ATIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA TUĞCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Oral Liken Planus ve Rekürrent Aftöz Stomatit Görülen Hastalarda Stres Hormonlarının DeğerlendirilmesiBu çalışmada Oral Liken Planus (OLP) ve Rekkürent Aftöz Stomatit (RAS) hastalarında stresin etiyolojik rolü objektif ve subjektif kriterlerle araştırılmıştır.Çalışmaya dâhil edilen 16 RAU lu ve 16 OLP li hastada plazma kortizol, ACTH, prolaktin, noradrenalin, adrenalin, metanefrin, normetanefrin, STH değerleri, 24 saatlik idrar adrenalin, noradrenalin, VMA, metanefrin, normetanefrin değerleri kontrol grubu sonuçları ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
The Evaluation of Stress Hormones in the Patients with Oral Lichen Planus and Recurrent Apthous StomatitisIn this study the aetiological role of stress in OLP and RAS patients are examined with objective and subjective criterias.Plasma cortisole, ACTH, prolactine, noradrenaline, adrenaline, metanefrine, normetanefrine, STH values and 24 houred urine adrenaline, noradrenaline, VMA, metanefrine, normetanefrine values of 16 RAU and 16 OLP patients were compared with the control group.