In-between space and social interaction: A case study of Three Neighbourhoods in İzmir
Ara mekan ve sosyal etkileşim: İzmir'de üç mahalle örneği
- Tez No: 823928
- Danışmanlar: PROF. DR. TİM HEATH
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Nottingham
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık ve Yapılı Çevre Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 413
Özet
Bu araştırma, özel ve kamusal alan arasında kalan ara mekânı, bu mekânın tanımını ve kentsel morfoloji ve sosyal ilişkiler açısından mekân yapılandırmasındaki önemini tartışmaktadır. Ara mekânın düzenlenmesinin farklı kentsel örüntülerde sosyal etkileşimi nasıl etkilediğini araştırmaktadır. Birçok araştırmacının dikkat çektiği gibi, yarı özel ve yarı kamusal gibi terimler, bu alanın örtüşen bölgesi nedeniyle bina ve sokak arasındaki ilişkiyi tanımlamaya çalışırken aldatıcı olabilir. Bu nedenle bu çalışmada, bu alanı ve gerçekleşen karşılıklı ilişkileri tasvir etmek için arada kalan alan kavramı kullanılmıştır. Modernist kentsel mekân, bina ve sokak arasındaki mekânsal ilişkileri değiştirmiştir. Önceki araştırmalar (Gehl, 1996) binalar arasındaki mekân organizasyonunun sosyal etkileşim açısından önemli bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Bu eşiklerin düzenlenmesi ve sosyal aktivitelere olanak tanınması sayesinde insanlar daha sık karşılaşma ve arkadaşlık kurma şansına sahip olmaktadır. Bu nedenle, bu çalışma aynı zamanda modern çevrelerin, mekânsal konfigürasyonları ve bina ile sokak arasındaki kopuk ilişki yoluyla geleneksel mahallelere kıyasla bir topluluk ve komşuluk duygusu geliştirip geliştiremeyeceğini de incelemektedir. Bu araştırma, kentin karmaşık ilişkilerini ve sosyo-mekânsal yapısını anlamak için karma bir yöntem yaklaşımı benimsemektedir. İzmir, Türkiye'de farklı dönemlerde gelişen üç farklı kentsel dokuya odaklanarak çeşitli yöntemler kullanmaktadır. Geleneksel sokak örüntüsüne sahip iki mahalle ile orta ve yüksek gelir gruplarının yaşadığı bir modern konut birimi, mekân dizimi analizi, anlık gözlemler, anketler, odak grupları ve görüşmeler kullanılarak karşılaştırılmıştır. Mekân dizimi analizi ve gözlemler arasındaki korelasyonların sonuçları, hareketin şehir merkezlerinde küresel ve yerel sokaklarla ilişkili olduğunu ortaya koyarken, alt merkezlerde daha çok yerel sokaklar ve sokak örüntüsünün bağlanabilirliği ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Sabit faaliyetler çoğunlukla geleneksel mahallelerdeki yüksek bağlantılı sokaklarla ilişkilidir. Bu nedenle bağlanabilirlik, arazi kullanımının yanı sıra aradaki alanlar açısından da çok önemlidir. Bu özellikler aynı zamanda açık havada sosyal etkileşim sıklığını da desteklemektedir. Modern yerleşimlerde, uzun süreli faaliyetler ve hareketler geleneksel mahallelere göre daha az ilişkilidir. Bu çalışmanın sonuçları, fiziksel mekânın sosyal etkileşimleri sağlayabileceğini, ancak henüz bir topluluk duygusu yaratamayacağını savunan kent sosyologları ve çevre psikologları tarafından geliştirilen argümanları desteklemektedir. Ampirik analizin sonuçları, modernist konut sitelerinin daha düşük topluluk duygusu ortaya çıkaracağı hipotezini çürütmüştür. Modern konutlar, geleneksel ve karma kullanımlı mahallelere kıyasla içe dönük yaşam tarzlarını ve arada kalan alanların eksikliğini desteklese de, anket sonuçları geleneksel olanlara kıyasla daha yüksek bir topluluk duygusu olduğunu kanıtlamıştır. Bu nedenle araştırma, topluluk ve komşuluk duygusunun geliştirilmesinin, hem kentsel tasarım hem de mekan dizimi analizleri tarafından dikkate alınması gereken, salt mekan organizasyonu dışındaki çeşitli faktörlerle ilişkili olduğunu kanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
This research discusses the intermediate space that lies between private and public space, as well as its definition and importance in space configuration regarding urban morphology and social relations. It investigates how the organisation of in-between space affects social interaction in different urban patterns. As many researchers caution, terms such as semi-private and semi- public can be deceptive in attempting to define the relationship between the building and the street, because of the overlapping territory of this space. Therefore in this study the in-between space concept is used to portray this space and the interrelations that take place. Modernist urban space has changed the spatial relations between the building and the street. Previous research (Gehl, 1996) has revealed that the organisation of space between buildings has an important impact in terms of social interaction. Through organising these thresholds and giving the possibility of forming social activities, people have the chance to encounter more frequently and develop friendships. Thus this study also examines whether modern environments can develop a sense of community and neighbouring compared to traditional neighbourhoods by their spatial configuration and broken relation between the building and the street. This research adopts a mixed method approach to understand the complex relations and socio-spatial structure of the city. It utilises various methods through focusing on three dissimilar urban patterns in Izmir, Turkey, which developed in different periods. Two neighbourhoods with a traditional street pattern and one modern housing unit of middle- and high-income groups are compared through using space syntax analysis, snapshot observations, questionnaires, focus groups and interviews. The results of the correlations between space syntax analysis and observations revealed that while movement is correlated with global and local streets in city centres, it is more related to local streets and to the connectivity of the street pattern in sub-centres. Stationary activities are mostly related to highly connected streets in traditional neighbourhoods. Therefore connectivity is very important regarding in-between spaces as well as landuse. These features also support the frequency of social interaction outdoors. In modern settlements, long-duration activities and movements are less strongly correlated than in traditional neighbourhoods. The results of this study support the arguments developed by those urban sociologists and environmental psychologists, who argue that physical space may provide for social interactions, but not yet for a sense of community. The results of the empirical analysis refuted the hypothesis that modernist housing estates would reveal lower sense of community. Although modern housing units support introverted lifestyles and lack of in-between spaces compared to traditional and mixed use neighbourhoods, the results of the survey proved a higher sense of community compared to that in the traditional ones. The research therefore proved that developing sense of community and neighbouring are related with various factors other than mere organisation of space, which have to be taken into account both by urban design and space syntax analyses.