Kültürel süreklilik elemanlarının saptanması ve yeni tasarımlara veri tabanı oluşturması yaklaşımı
An Aspect for determining the cultural continuity elements and using them as design data
- Tez No: 21843
- Danışmanlar: PROF. DR. METE ÜNÜGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Geçmişe gitme, onu kaynak olarak_ alma arzusunu rösteron ilk uygarlık modern dünyadır. İnsan geçmişten çok ;ey öğrenebilir, bunu yaşamına aktarabilir ve tasarımlara -t veri kaynağı olarak kullanabilir. Çünkü geçmişte yalanlar yüklü bir birikimin sonucudur. Fakat bur ad:-...yaklaşım seçmişe körü körüne bağlılık değil, onun özünü yakalamak olmalıdır. Biçimsel öğelerin önemi yoktur. 3u noktadan hareketle tezin amacı kültüre ait elemanları saptamak ve Isunu yeni tasarımlar için veri tabanı olarak kullanılmasını sağlayacak bir yaklaşım oluşturmak tır. 1. bölümde tezin çıkış noktası ve kapsamı, tezin amacı doğrultusunda açıklanmaktadır. 2. bölümde konu alanının tanıtılması için ilk aşamada kültürün, konutun ve akkültürasyan kavramları üzerinde durulmuştur. 2. aşamada kültür davranış modelleri, tez sorunsalının çerçevesini oluşturmak amacı ile incelenmiştir. Rapoport*un ve Berry' nin kül türe dayalı modelleri üzerinde durulmuş, daha sonra bunların ışığı altında oluşturulan Alper Ünlü* nün ve Hülya Tur gut'un kültür-davranış konulu çalışmaları incelenmiştir. Bu bölümün sonucunda tezin konuya bakış açısı belirlenmektedir. 3. bölümde tezin kavramsal çerçevesi oluşturularak, tez, ölçek, davranış, iç«*i4 ve zaman boyutlarında ele alınması belirlemiştir, ölçek boyutu, mikro ve mezo ölçek, davranış, mahremiyet, kişisel mekan ve egemenlik sınırı davranışı, içerik boyutu da kültür ve alt koşullar olarak saptanmıştır. Zaman boyutu içersinde, kültürel süreklilik akkültüratif değişim ve konutta eskime kavramları yer al maktadır. 4. bölümde, incelenen yaklaşımlar ve çalışmalar sonucunda tezin modeli oluşturulmaktadır. Metot üç aşamadan oluşmak tadır. Birinci aşama olan veri toplamada, konutlara iliş- veriler, ölçek, içerik ve davranış boyutlarında ele alma maktadır. Burada niceliksel ve niteliksel yöntemler kullanılmaktadır. Daha sonraki aşama olan veri analizi de üç bölümden oluşmaktadır. Bunlar., ölçek, davranış ve içerik analizleridir. Son olarak akkültüratif etki sonucunda olu şan değişimler saptanmaktadır. 5. bölümde uygulama çalışması gerçekleştirilerek metotun işlerliği sınanmaktadır. Bafra'da on ev, ölçek, içerik ve davranış boyutları yönünden incelenmektedir. Daha sonra kullanıcıya uygulanan anketle ve gözlemlerle akkültüratif değişim saptanmaktadır. Bunun sonucunda, yeni tasarımlar için veri tabanı oluşturulmaktadır.
Özet (Çeviri)
AN ASPECT SOR DETERMINIG THE CULTURAL CONTINUITY ELEMENTS AND USING THEM AS DESIGN DATA SUMMARY Modern World is the first civilization which is trying to examine 'Past' and accepts it as an important source for the new designs. But this aspect to 'Past' does not mean to get every things from 'Past1. The elements, depending on form are not important but the core elements of 'Past' should he cought. In this context, the aim of this thesis is to determine the caltural coatinuity elements and use these elements as the design data of the new environments. House is the extension of life. For this reason, the cul tural core elements can be easily seen on 'House'. The relation between man and his home is developed in a directly way. Man tends to arrange the environment that surrends him and then to change it according to his wishes and needs. It is the natural result of the process of possessing his environment. This attatude is very clear at 'house' with which he is related directly, specially in the traditional houses. Prom time to time, he is the constructer of his own house. When he builds his house, he applies his culture, traditions and his ex. eriences. The cultural core elements are sometimes the basic starting points of the perfect spaces. In this context, 'culture' is something which should be examined for using it as the data for creating comfortable environments and to form a healthy relations between 'man' and his house. In the first chapter, the starting point of the thesis on 'cultural continuity' and its orientations' are told according to the pioneer points that the thesis aims' to reach. In the second chapter, firstly, the concepts which form the conceptual framework of the thesis are examined. These are culture, house, culture and house relationships, and acculturation and acculturative effects on man and the society. viThen, Rapoport's ' Cross Cultural Aspects of Environmental Design' study and Berry's »Cultural Ecology And Individual Behavior' study are examined to make larger the point of view of the thesis. Alper Ünlü' s 'A Model For The Determination Of The Design Data In Traditional Environments' and Külya Turgut 's 'A I.îethod For The Determination Of Culture-Behavior-Space Interaction System' models which are getting their so.rces from Rapoport's and Berry's aspects are analyzed. All these studies depending on 'culture' and its effects on the environment and the society are used for forming the f r iâie- work of the thesis. In the third chanter, the problem area of the thesis is determined. This problem v/hich depends on the cultural continuity elements in the traditional settlements is taken up in a conceptual framework depending on three basic dimensions which are;. Scale. Context. Behavior The scale dimension is examined in the content and the extent ways. The scale is analyzed according to micro and mezo scales in the content and it is taken as physical, social and individual environment in the extent way. The behavior dimension is divided into two parts which are the internal and the external behaviors.,;'hen the psycho logical behavior lies on the internal behavior, the external includes the individ al and the social behaviors. In the associated plane of these behaviors, three different behaviors are appeared; privacy, personal space and territo riality for forming the basic units of the behavioral dimension of the thesis. BEHAVIOR INTERNAL BEHAVIOR v^ EXTERNAL BEHAVIOR. Psychological. Individual. Social. Privacy. Persanal Space. Territoriality viiCulture and the conditions that form it are accepted as the context dimension. 'House' is a cultural phenomena so, it should be examined according to the cultural based theories. 'Cultural Continuity', acculturation and the changes on the house which are functional or str ctural are analyz d on the time dimension of the thesis. These elements :ju;-ply informations about the preferences and the needs of the user of the houses. The relationships of these three dimensions which are scale, context and behavior are connected as below for f ormin. the conceptual framework of the thesis; CONTEXT..viicro. Mezo. Macro World View Values Images Life style Function BEHAVIOR. Internal Beh.. Psychological. External Beh.. Individual. Social. Privacy ? rersanal Space. Territoriality viiiIn the fourth chapter, the method which is arranged ı'or analzing the cultural specific environment according to :-;cale, behavior and context dimensions is suggested andor the light of the studies w xich are examined in the previous chapters. This c ilture based method which is developed in the the:;ic> has three main stages which are;. Data Collection Stage. Data Analyzing Stage. Determining the Acculturative Changes According to conceptual framework of the thesis, 'data collection stage' is taken up in three parts which are ncale, behavior and context dimensions. The data about the scale are supplied by measuring the 3patial dimensions of the houses and their registrations. The data of the behavioral dimension are gotten by the helps of the data tables 'and the registrations of the houses. The data about the context dimension are gained from the literatural analyzing. The data analyzing stage is realized according to the concep tual framework of the thesis like the data collection stage. Then, the acculturative changes are determined by an en ariy which is applied to the users of the houses. The determina tions give informations about the preferences and need3 of the users of the houses. In the five chapter, the case study on Bafra which is the one of the towns of Samsun, is realized to prove that the method, developed in this thesis is workable. In the last chapter, the results of this culture based /.ethod which is formed in the satages of the thesis are given Tor proving this method. The results, gained from this method can be written as below;. The traditional environmental are the main sources for forming the data of the new designs.. The methods based on culture and the environments, f ormed. accord lag to it should be taken up in three dimeasiohs which are scale, behavior and context. ixIt is not enough to determine the data about scale, behavior and context dimensions, the acculturative changes on the users of the houses should also be examined. For the last word, all the stages of the culture based thesis which are data collection and data analyzing stages and the determinations of the acculturative changes should be taken up as a '//hole before the 'design process of the nev; environments.