An investigation of the intent of the defendant in rape cases in light of american criminal law
Amerikan ceza hukuku kapsamında tecavüz olaylarında sanığın niyetinin incelenmesi
  1. Tez No: 823934
  2. Yazar: YİĞİT İLTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FLOYD F. FEENEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of California DAVIS
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
Cinsellik, insanın yaratılışından bu yana önemli bir rol oynamış ve insanı diğer canlılardan ayıran, duygularını tatmin eden ve yaşamın vazgeçilmez bir parçası olarak kabul edilen önemli bir ahlaki değer olarak da nitelendirilmektedir. Cinsellik, insanlar için diğer canlılar gibi sadece içgüdülerle değil, kendilerini insani kılan duygu ve düşüncelerle cinsel ilişkide bulundukları için etik bir değerdir. Hem insanlığın en temel haklarından biri olması hem de diğer temel haklar gibi korunması gereken bir hak olması nedeniyle farklı kurallarla şekillenmekte ve düzenlenmektedir. Böylece kişiler bireysel olarak cinsel ilişkiye girme temel hakkına sahip olup, her iki cinsiyet de cinsel ilişkide bulunacağı kişiyi kendi isteği doğrultusunda belirleme özgürlüğüne sahiptir. Bu durumun ötesindeki neden ise kişinin kendisi için en değerli şey olan cinsellik açısından bedenini özgürce kullanma hakkına sahip olmasıdır. Kişinin cinsel dokunulmazlığına müdahale edildiğinde veya kişi kesinlikle reddettiği cinselliğin parçası haline geldiğinde yasalarla korunacaktır. Bu çalışmada Amerikan ceza hukuku kapsamında tecavüz olarak tanımlanan vakalarda mağdur ve fail hakkında açıklamalar yapıldıktan sonra sanığın kastı incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Sexuality has played a significant role since mankind was created and it is an important ethical value which distinguishes human beings from the other creatures, satisfies their feelings and they consider as the indispensable part of life. Sexuality is an ethical value for people since they have a sexual intercourse not just motivated by the instincts as the other creatures do but with their feelings and thoughts that make them humane. It is shaped and organized by different rules as it is both one of the most fundamental rights of humankind and a right which must be protected like the other basic ones. Thus, the people have the fundamental right to have sexual intercourse individually and both genders have the freedom to determine the person with whom they have a sexual intercourse in accordance with their desire. The reason beyond this situation is that the person has the right to use her/his body in terms of sexuality freely which is the most valuable thing for her/him. When there is an intervention in this right of the person or the person becomes subject of the sexuality which he/she definitely refuses, he/she will be protected with the laws. In this study, after making explanations about the victim and the perpetrator in cases defined as rape within the scope of American criminal law, the intention of the defendant will be examined.