Evaluation of the effect of fecal calprotectin, il6 vitamin b12, ferritin, and some minerals in patients with ulcerative colitis with and without biological treatment
Ülseratif kolitli hastalarda biyolojik tedavili ve tedavisiz fecal calprotectın, vıtamın b12, ferrıtın ve bazı minerallerin etkisinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 823933
  2. Yazar: NUHA HAMZA KHEDHIR KHEDHIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Fekal kalprotektin, UC'li hastalarda histolojik remisyonu tahmin etmek için kullanılabilir, ancak bu biyobelirteç miktarını ölçmek için kullanılan teste ve histolojik remisyonun tanımına bağlı olarak kesme seviyesi araştırmalar arasında farklılık gösterir. Ülseratif kolitli hastalarda biyolojik tedavinin tanı ve kontrolünde bazı immünolojik, biyokimyasal ve hematolojik değişkenlerle fekal kalprotektinin rolünü ve bunun çalışma değişkenlerinin geri kalanıyla ilişkisini anlamak için, Biyolojik tedavi alan ülseratif kolit hastaları ve biyolojik tedavi almayan hastalar için fekal Calprotectin testi ve bunların sağlıklı bireylerle ilişkileri ve bu mikroplardan hangi parametrelerin ne ölçüde etkilendiğinin bir göstergesi. Ekim 2021'den Haziran 2022'ye kadar Kerkük Şehrindeki Azadi Eğitim Hastanesi gastroenteroloji kliniğine ve özel Kerkük kliniğine üst ve alt GİS endoskopisi için sevk edilen hastalardan her grup için 50'şer olmak üzere 150 hastadan (erkek ve kadın) örnekler toplandı. rektal aciliyet ile kanlı ishal, rektal kanama, sık dışkı ve rektumdan mukus akıntısı, tenesmus ve alt karın ağrısı ve bir klinik çalışma (rastgele) yapıldı. Görüşmeler, ülseratif kolitin nedensel faktörlerini araştıran bir anket kullanılarak yapıldı. Bu çalışmanın sonuçları, biyolojik tedavi grubu olan ve olmayan hastalarda fekal kalprotektin testi ile bazı immünolojik, biyokimyasal ve hematolojik değişkenler arasında kontrol grubuna göre güçlü bir ilişki olduğunu ve biyolojik tedavi grubu arasında anlamLı bir fark olduğunu göstermektedir. biyolojik tedavi ve kontrol grubunda fekal kalprotektin (FC), ferritin, IL-6, Hs-CRP, PCT, K, WBC, trombosit, vitamin B12, Na ve Cl ile hasta arasında anlamLı fark bulunurken, biyolojik tedavi alan hastalar arasında D vitamini ve Folatta grup ve kontrol grubu arasında anlamLı fark bulunmazken, kontrol grubu ile Hb arasında her iki grup arasında anlamLı fark yoktu. Çalışmanın sonuçları şöyleydi: Fekal kalprotektin (FC) seviyesi kullanılarak ülseratif kolit gelişimini tahmin ederken yüksek doğruluk ve kesinlik elde edilebilir. Çalışmamızın sonuçlarına göre, biyolojik tedavi grubu alan hastalarda biyolojik tedavi grubu almayan hastalara göre immünolojik, biyokimyasal ve hematolojik değişkenlerde anlamLı derecede olumLu değişikliklerin olduğu UC tedavisinde biyolojik tedavinin önemLi bir rolü olduğu sonucuna varılabilir
Özet (Çeviri)
Fecal calprotectin can be used to predict histologic remission in patients with UC, although the cut-off level differs across research, depending on the test used to quantify this biomarker and depending on the definition of histologic remission. To understand the role of fecal calprotectin with some immunological, biochemical, and hematological variables in the diagnosis and control of biological therapy for patients with ulcerative colitis and its association with the rest of the study variables, a study of the relationship with the results of the Fecal Calprotectin test for ulcerative colitis patients who take biological therapy and patients who do not take biological therapy, and their relationship with healthy subjects, and an indication of the extent to which parameters are affected by these microbes. Samples of 150 patients (males and females) 50 for each group were collected from patients being referred to the gastroenterology clinic of Azadi Teaching Hospital and private Kirkuk clinic for upper and lower GIT endoscopy in Kirkuk City from October 2021 to June 2022 with clinical symptoms of bloody diarrhea with rectal urgency, rectal bleeding, frequent stools, and mucus discharge from the rectum, tenesmus, and lower abdominal pain and a clinical trial (randomLy) study were done. Interviews were done using a questionnaire that looked for the causal factors of ulcerative colitis. The results of this study show a strong relationship between the fecal calprotectin test with some immunological, biochemical, and hematological variables in patients with biological therapy group and without the biological therapy group compared to the control group where there is a significant difference between the group without biological therapy and control group in the fecal calprotectin (FC), ferritin, IL-6, Hs-CRP, PCT, K, WBC, platelets, vitamin B12, Na, and Cl, while there were significant differences between the patient with biological therapy group and control group in vitamin D and Folate while there were no significant differences for both groups with a control group in Hb. The results of the study were as follows: High accuracy and precision can be achieved when predicting the development of ulcerative colitis using the level of fecal calprotectin (FC). According to the results of our study, it can be concluded that biological therapy has an important role in UC treatment where there were significantly positive changes in immunological, biochemical, and hematological variables in patients taking the biological therapy group compared with patients without the biological therapy group.