The Turkish Transformation and Celal Bayar
Türk Dönüşümü ve Celal Bayar
  1. Tez No: 823950
  2. Yazar: BAŞAK ÖZORAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UNER TURGAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: McGill University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortadoğu Siyasi Tarihi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez, Türk Cumhuriyeti tarihindeki en önemli ulusal devlet adamlarından, siyasetçilerinden ve ekonomistlerinden biri olan Celal Bayar'ın bir çalışmasıdır. Bu çalışma, onun Türk devrimi ve ulusun siyasetinin evrimi üzerindeki etkisini analiz edecektir. Celal Bayar, Türkiye'nin üçüncü cumhurbaşkanı olarak, o dönemin üst düzey siyasetçileriyle özdeşleşmiyordu. Arka planı, eğitimi, deneyimi, kariyer yolu ve hatta yaşam süresi bakımından kendi neslinin diğer önemli oyuncularından temelde farklıydı. Onun hakkında yazanlar, genellikle ya eleştirel olmayan hayranları ya da acımasız düşmanları olmuştur. Ekonomi Bakanı, Başbakan ve Cumhurbaşkanı gibi pozisyonları sırasıyla tutsa da (bu görevi ilk sivil olarak üstlenen kişiydi), Türk siyasi tarihindeki en kritik dönemlerden birinde görev yapmasına rağmen, öncüleri Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü tarafından gölgede bırakılmıştır. Yine de benzersizliği, onu inceleme konusu yapmak için uygundur. Celal Bayar, Türkiye'nin sosyal ve ekonomik dönüşümünde önemli sorumluluklar ve görevler üstlendiği için dikkatimizi çekiyor. Toplumsal sınıfların zayıflığını telafi eden güçlü devlet politikalarının egemen olduğu bir dönemde, Bayar ulusun karma ekonomisinin kurucusuydu. Türk devrimi sırasında ve ardından birleşik bir Türk topluluğunun oluşturulmasında, ulusal ekonominin gelişimine kendini adamıştı. Siyasi kariyeri boyunca, ülkenin siyaseti, ekonomisi, toplumu ve dış ilişkilerinin evrimi üzerinde belirleyici bir etki yarattı. Önemine rağmen, onun hakkında İngilizce'de akademik çalışmaların genel bir eksikliği vardır, bu çalışma bu durumu düzeltmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is a study of one of the most important national statesmen, politicians, and economists in the history of Turkish republic: CelaI Bayar. It will analyze his impact on the Turkish revolution and the evolution ofthe nation's politics. CelaI Bayar, Turkey's third president did not fit the mold of his country's top politicians of the day. He was essentially different from aIl the other key players of his generation in terms of his background, education, experience, career path, and even length of life. Those who have written about him have for the most part been either uncritical admirers or bitter enemies. Though he held, in tum, the positions of Minister of the Economy, Prime Minister and President (he was the first civilian to hold this part) during one of the most critical periods in Turkish political history. Thus, he was overshadowed by his predecessors Mustafa Kemal Atatürk and ismet inonü. Yet his very uniqueness makes him an apt subject for study. CelaI Bayar deserves our attention because he undertook crucial responsibilities and duties in the social and economic transformation of Turkey. In an era of strong state policies that made up for the weakness of the social classes, Bayar was the founder of the nation's mixed economy. During the Turkish revolution and the subsequent formation of a united Turkish society, he devoted himselfto the development of the national economy. Throughout his political career he exercised a decisive influence over the evolution ofthe country's politics, economy, society, and foreign relations. Despite his importance, there is a general dearth of academic studies in English about him-a situation that this study seeks to correct. 11