Evaluating spatio-temporal variability of gridded precipitation datasets and their effect on river basin responses
Hücresel yağış verisetlerinin mekansal-zamansal değişkenliği ve bunların akarsu havzalarındaki uygulanabilirliğinin incelenmesi
- Tez No: 823951
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ARDA ŞORMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Çalışma, değişken topoğrafya ve iklim koşullarının hakim olduğu Türkiye'de, 18 hücresel yağış verisetinin (HYV) (bir yer, yedi uydu, iki yeniden analiz, bir uydu ve yeniden analiz, yedi çok kaynak temelli) detaylı şekilde mekansal-zamansal tutarlılığını ve hidrolojik açıdan uygulananbilirliğini içermektedir. Çalışma süresince (2015–2019) 757 yer gözlem istasyonu değerlendirildiğinde HYV lerin bölgesel performansı günlük karşılaştırmalardan aylığa geçildikçe artmakta olduğu gözlenirken, günlük KGE başarı oranı 0.18 ile 0.52, aylık KGE başarı oranı ise 0.35 ile 0.73 arasında değişmektedir. Bölgesel ve zamansal sınıflandırma haricinde, HYV lerin yağış tespit etme becerisi yağış olmayan olaylar için yüksek iken yağış şiddeti arttıkça bu kabiliyetin azaldığı görülmüştür. HYV lerin akım benzeşim değerlendirmesi üç kar baskın çalışma havzası (Karasu, Çukurkışla, Kayabaşı) için karşılaştırıldığında, birçok HYV nin kendi model parametreleri kullanıldığında daha başarılı sonuçlar ürettiği söylenebilmektedir. Sonuç olarak, çok kaynaklı ürünlerin genel itibariyle hem direkt yer gözlem kıyasıyla hem de hidrolojik model uygulamasında daha başarılı performanslarıyla öne çıkarken, bazı yeniden analiz ürünleri de yüksek performansıyla dikkat çekmekte ve diğer uydu bazlı verisetleri sonlarda yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study presents a detailed investigation into the spatio-temporal consistency and hydrological utility of 18 Gridded Precipitation Datasets (GPDs) (one ground-based, seven satellite-based, two reanalysis, one reanalysis and satellite, and seven multi-source) over varying topography and climate conditions of Turkey. Considering the regional performance of GPDs by direct comparison with 757 ground stations for the entire study period (2015–2019), the consistency increases from daily to monthly time step, where daily KGE varies from 0.18 to 0.52 and monthly KGE ranges between 0.35 and 0.73. Regardless of any regional classification and time step, the tendency of GPD detection ability is high for no-precipitation events and the detection strength decreases as the precipitation intensity increases. Moreover, comparing the streamflow reproducibility of selected datasets over three snow-dominated basins, namely Karasu, Çukurkışla, and Kayabaşı, many GPDs are able to reproduce streamflow with higher accuracy when their optimum model parameter set is utilized. Overall, multi-source GPDs generally perform better both in direct comparison over various classifications and hydrological utility with different model parameterization scenarios. Furthermore, some reanalysis datasets also present relatively high performance compared to other satellite-based, reanalysis or combined GPDs.