İskenderun geçiş dönemleri üzerine halk bilimsel bir inceleme
On transitional periods of İskenderun a folk scientific examination
- Tez No: 823953
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL ABALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
İnsan hayat döngüsünün bir gereği olarak doğar, büyür ve ölür. Bu döngü içerisinde birçok farklı dönem ve sürece girer. Geçiş dönemleri olarak adlandırılan bu yeni ve farklı süreçleri kimi zaman yönetebilmek, kimi zaman ise bu süreçlerle başa çıkabilmek için yapılan uygulamalar söz konusudur. Bu çalışma giriş ve İskenderun geçiş dönemlerini inceleyen bölümlerden oluşmaktadır. Giriş kısmında; araştırmanın konusu, amacı, sınırlılıkları, önemi ve yöntemine yer verilmiştir. Ayrıca araştırma alanı olarak belirlenen İskenderun ilçesi hakkında genel bilgiler verilmiştir. İskenderun geçiş dönemleri başlığında ise doğum, sünnet, evlenme, askerlik, hac ve ölümle ilgili halk inanış ve uygulamalarına yön veren büyü, tören, ritüel, gelenek, âdet ve görenekler hakkında yapılan kaynak tarama çalışmaları, kaynak kişi görüşmelerinden elde edilen veriler sunulmuş ve bu verilerin değerlendirmesi yapılmıştır. Yapılan çalışma sonunda elde edilen veriler değerlendirildiğinde İskenderun geçiş dönemlerini şekillendiren büyü, tören, ritüel, gelenek, âdet ve göreneklerin eski Türklerden günümüze kadar gelerek halen etkisini sürdürdüğü görülmüştür. Tezin sonuç kısmında ise yazılı ve sözlü kaynaklar ile ekler kısmına yer verilmiştir
Özet (Çeviri)
Man is born, grows and dies as a necessity of his life. It enters many different periods and processes in this cycle. As transition periods, these new and different processes are sometimes used to manage and sometimes to cope with this control. This study consists of the entrance and Iskenderun transition periods. In the entrance part; The subject of use, purpose, limits, use and method are included. In addition, general information about the Iskenderun district, which is specified as a research area, is given. In the title of Iskenderun transition periods, the literature review studies on magic, ceremonies, rituals, traditions, customs and traditions that shape folk beliefs and practices related to birth, circumcision, marriage, military service, pilgrimage and death, and sections obtained from source person interviews are presented and these periods are presented. evaluation has been made. When the information obtained at the end of the study is evaluated, it is seen that the magic, ceremonies, ceremonies, customs and traditions that shaped the transition periods of Iskenderun continued their journeys from the ancient Turks to the present day. At the end of the thesis, the thesis of taking up space in the written and oral sources and the appendices is completed.