İslam ahlâk felsefesinde 'Ahlâkî yaptırımlar'
Moral sanctions in Islamic 'Moral philosophy'
- Tez No: 823954
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİRPENÇ AKŞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Çalışmamızın merkezini ahlâkî yaptırımlar oluşturmaktadır. Ahlâkî davranışlarda yaptırım, öznenin kendisini yapmaya mecbur edici bir güce sahip olmasıdır. Yaptırıcı kuvvetler birtakım kaidelerin bozulup aksamaları halinde meydana çıkan cezalar olarak ifade edilir. Dolayısıyla yaptırımlar ahlâkî yaşamın nizamı için önemli kurallardır. Bu yaptırıcı kuvvetler içsel ve dışsal olurlar. Çalışmamızda yaptırımların ahlâkî davranışı sınırlandırıp hatta engellediği dolayısıyla da ahlâkî davranışının imkanını güçleştirdiği yönündeki probleme ilişkin değerlendirmelerin incelendiği, irade özgürlüğü ve yaptırım arasındaki ilişkiye yer verilmiştir. Çalışmamızın ilk bölümünde felsefe ve ahlâk kavramlarını açıklamaya çalışarak sonrasında ahlâkın kaynağı ile bazı ahlâkî kavramları ele alıp değerlendirmeye çalıştık. İkinci bölümde bazı İslam filozoflarının ahlâk anlayışlarını incelemeye çalıştık. Üçüncü ve asıl bölümde ise yaptırımın ve ahlâkî yaptırımın ne olduğunu açıklamaya gayret gösterdik. Bununla beraber yine üçüncü bölümde ahlâkî yaptırım çeşitlerini de ele alıp inceledik.
Özet (Çeviri)
Moral sanctions form the center of our work. Sanction in moral behavior is that the subject has the power to compel him to do it. The coercive forces are expressed as the penalties that occur in the event that some rules are broken and disrupted. Therefore, sanctions are important rules for the order of moral life. These constructive forces are internal and external. In our study, the relationship between freedom of will and sanction is given, in which the evaluations regarding the problem that sanctions limit or even prevent moral behavior and thus make moral behavior difficult. In the first part of our study, we tried to explain the concepts of philosophy and morality, and then we tried to evaluate the source of morality and some moral concepts. In the second part, we tried to examine the moral understanding of some Islamic philosophers. In the third and main part, we tried to explain what sanction and moral sanction are. However, in the third chapter, we also discussed and examined the types of moral sanctions.