Neolitik Dönem'de Şanlıurfa ve çevresi
Şanlıurfa and its surroundings in the Neolitic Period
  1. Tez No: 823955
  2. Yazar: LEYLA BOZKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHATTİN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Güneydoğu Anadolu'da son yıllarda yapılan çalışmalar Neolitik Döneme ışık tutmaktadır. Özellikle de Şanlıurfa'da gerçekleştirilen kazı çalışmaları ve yüzey araştırmaları ile birlikte Neolitik Döneme ait merkezlerin bu bölgede yoğun olduğunu ortaya koymuştur. Göbekli Tepe başta olmak üzere Karahan Tepe, Yeni Mahalle, Sefer Tepe, Nevali Çori, Kurt Tepesi, Sayburç, Hamzan Tepe, Mezraa Teleilat, Taşlı Tepe, Ayanlar Höyük ve Harbetsuvan Tepesi bunlardan bazılarıdır. Bu tez çalışmasının konusunu Neolitik Dönem'de Şanlıurfa ve Çevresi adlı başlık oluşturmaktadır. Çalışmamızda; Neolitik dönem hakkında genel bilgiler verilmiş olup Neolitik dönem Çanak Çömlekli Neolitik Dönem ve Çanak Çömleksiz Neolitik Dönem olarak alt başlıklar altında incelenmiştir. Çanak Çömleksiz Neolitik Dönem alt başlıkları ayrıca ayrı ayrı işlenmiştir. Daha sonra Şanlıurfa ilinin tarihi, coğrafi konumu ve topografyası anlatılmıştır. Bunun akabinde Şanlıurfa 'da Neolitik dönem, Neolitik dönem florası, Neolitik dönem faunası başlıkları işlenmiştir. Neolitik Dönem' de Şanlıurfa ve Çevresi adlı tez çalışmamızda bu bölgede kazısı yapılmış ve yapılmakta olan Neolitik Dönem yerleşimleri ele alınarak detaylı bilgi verilmiştir. Daha sonra son yıllarda yapılan yüzey araştırmaları ile saptanan neolitik yerleşimler belirtilmiş olup ulaşılabilen bilgilere yer verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recent studies in Southeastern Anatolia shed light on the Neolithic Period. Especially with the excavations and surveys carried out in Şanlıurfa, it has been revealed that the centers belonging to the Neolithic Period are concentrated in this region. Some of these are Göbekli Tepe, Karahan Tepe, Yeni Mahalle, Sefer Tepe, Nevali Çori, Kurt Tepesi, Sayburç, Hamzan Tepe, Mezraa Teleilat, Taşlı Tepe, Ayanlar Höyük and Harbetsuvan Hill. The subject of this thesis is Şanlıurfa and its surroundings in the Neolithic Period. In our study; General information about the Neolithic period has been given and the Neolithic period has been examined under the subheadings as the Pottery Neolithic Period and the Non-Pottery Neolithic Period. The subheadings of the Pottery Neolithic Period were also processed separately. Then, the history, geographical location and topography of Şanlıurfa province are explained. After that, the titles of Neolithic period, Neolithic period flora, Neolithic period fauna in Şanlıurfa were studied. In our thesis study called Şanlıurfa and Its Environment in the Neolithic Period, detailed information was given by considering the Neolithic Period settlements that were excavated in this region and are still being made. Afterwards, the neolithic settlements identified by the surveys carried out in recent years were specified and the information that could be reached was tried to be included.