Investigation of the biofilm formation multiple drug resistance (MDR) Escherichia coli in uropathogenic and related with virulence gene in Baghdad
Bağdat bölgesinde üropatojenik ve virülans geni ile ilişkili Escherichia coli'ni̇n biyofilm oluşumu ve çoklu ilaç direncinin (MDR) araştırılması
  1. Tez No: 823960
  2. Yazar: WEAM JADDOA ABED AL ZAIDI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Vitek 2 sistemi kullanilarak alinan 150 idrar örneğinden 85 inde Escherichia coli teşhisi kondu. Piperasilin/tazobaktam (%77,6), Imipenem (%77,6), Amoksisilin/Klavulanik Asit (%70,5), Sefiksim (%67,1), Tikarsilin-klavulanik asit (%65,8), Sefepim (%64,7), Seftriakson (%64,7), Seftazidim (%62,4), Siprofloksasin (%56,4), Sefotaksim (%52,9), Doksisiklin (%52,9) oranlarında antibiyotiklere dirençli görünmüş; Ampisilin-sulbaktam (%47), Cefoxitin (%45,9), Imipenem+EDTA (%42,4), Netilmisin (%41,2), Meropenem (%41,2), Cefalexin (%38,8), Tobramisin (%37,6), Levofloksasin (%32,9), Kolistin (%18,9), Amikasin (%15,3), Trimetoprim/sülfametoksazol (%8,2) ve Tetrasiklin (%5,9) oranlarında antibiyotiklere karşı düşük direnç göstermiştir. Ayrıca güçlü biyofilm üreten E. coli izolatları %48, orta düzeyde biyofilm üreten izolatlar %32 ve zayıf biyofilm üreten izolatlar %20 olmuştur. E. coli izolatlarında adeS-adeR geni varlığı %100, OmpA/MotB geni %26,7 ve CusE geni %23,3 olarak bulunmuştur. Sonuç olarak, bu çalışma, direnç genlerinin varlığı ile güçlü biyofilm üreten E. coli prevalansını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
It was diagnosed Escherichia coli in 85 urine samples out of 150 samples by using by Vitek 2 system. When it was performed the antibiotic resistances test, the results appeared isolates of E. coli were resistant to antibiotics: Piperacillin/tazobactam (77.6%) Imipenem (77.6%),Amoxicillin/Clavulanic Acid (70.5%), Cefixime (67.1%), Ticarcillin-clavulanic acid (65.8%), Cefepime(64.7%), Ceftriaxone (64.7%), Ceftazidime (62.4%), Ciprofloxacin (56.4%), Cefotaxime (52.9%), Doxycycline (52.9%), and low resistance to antibiotics: Ampicillin-sulbactam (47%), Cefoxitin(45.9%), Imipenem+EDTA (42.4%), Netilmicin (41.2%), Meropenem (41.2%), Cefalexin (38.8%), Tobramycin (37.6%), Levofloxacin(32.9%), Colistin (18.9%), Amikacin (15.3%), Trimethoprim/ sulfamethoxazole (8.2%), and Tetracycline (5.9%). Besides, E. coli isolates that produce strong biofilm were 48 %, that produces moderate biofilm was 32%, and the isolates with weak production of biofilm were 20%. The presence of adeS-adeR gene in E. coli isolates was 100%, while OmpA/MotB gene was 26.7% and CusE gene was 23.3%. In conclusion, this study appeared to the prevalence of E. coli that produce strong biofilm with the presence of resistance genes.