Yavuz Bahadıroğlu'nun beş tarihi romanı üzerine bir inceleme
A review on Yavuz Bahadıroğlu's five historical novels
- Tez No: 823966
- Danışmanlar: PROF. DR. HİMMET UÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 436
Özet
Bu çalışmada Yavuz Bahadıroğlu'na ait beş tarihi roman çeşitli yönleriyle incelenmiştir. Çalışmanın amacı Yavuz Bahadıroğlu'nun tarihi roman anlayışını, eserlerinde kullandığı yöntem ve teknikleri tespit ederek“Tarihi sevdiren adam”yapan özelliklerini ortaya koymaktır. Yavuz Bahadıroğlu'nun yazmış olduğu tüm tarihi romanlarında geçmişe ışık tutmak ve toplumu eğitmek vardır. Bu amaç doğrultusunda yazmış olduğu Buhara Yanıyor, Elveda Buhara, Selahaddin Eyyubi, Şirpençe, Malazgirt'te Bir Cuma Sabahı tarihi romanları biçim ve içerik yönünden roman metodolojisine göre incelenmiştir. Giriş bölümünde tarihi roman ve edebiyatımızdaki yerinden bahsedilerek ele alınan romanların incelemesine dair yapılan tasnifle ilgili bilgi verilmiştir. İlk bölümde Yavuz Bahadıroğlu hakkında bilgi verildikten sonra diğer bölümlerde beş tarihi romanın incelemesine yer verilmiştir. Her bir eser hakkında yapılan eleştiriler ve değerlendirmeler dile getirildikten sonra romanın özeti verilerek şahıslar, mekan, zaman, sosyal çevre ve teknik özellikler ile inceleme ayrıntılandırılmıştır. Çalışmanın sonuç bölümünde ise yazarın hangi amaçla tarihi roman kaleme aldığına, romanlarında kullandığı tekniklerin neler olduğuna ve tarihi roman alanına olan katkısına dair saptamalar ve yorumlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, five historical novels of Yavuz Bahadıroğlu were examined in various aspects. The aim of the study is to reveal Yavuz Bahadıroğlu's understanding of historical novel, the methods and techniques he used in his works and to reveal his features that make him“the man who makes history love”. All of Yavuz Bahadıroğlu's historical novels include shedding light on the past and educating the society. For this purpose, the historical novels Buhara Yanıyor, Elveda Buhara, Selahaddin Eyyubi, Şirpençe, Malazgirt'te Bir Cuma Sabahı have been examined in terms of form and content according to the methodology of the novel. In the introduction part, the historical novel and its place in our literature are mentioned and information is given about the classification made about the analysis of the novels discussed. After giving information about Yavuz Bahadıroğlu in the first part, five historical novels are analyzed in the other parts. After expressing the criticisms and evaluations about each work, the summary of the novel is given and the analysis is detailed with the characters, place, time, social environment and technical features. In the conclusion part of the study, determinations and comments about the purpose of the author's writing a historical novel, the techniques he used in his novels and his contribution to the field of historical novels are given.