Les travaux d'Ataturk dans le développement de la musique classique occidentale en Turqie et le premier opéra Turc Özsoy composé par Ahmet Adnan Saygun
Türkiye'de klasik batı müziğinin gelişiminde Atatürk'ün çalışmaları ve Ahmet Adnan Saygun'un bestelediği ilk Türk operası Özsoy
- Tez No: 823969
- Danışmanlar: PROF. ORİT OUZİEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2013
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Ecole Superieure des Arts Academy of Arts
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Piyano Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
“Türkiyede klasik batı müziğin gelişmesinde Atatürkün çalışmaları ve Adnan Saygunun bestelediği ilk türk operası ”ÖZSOY“ ”adlı tez çalışmamın birinci bölümünde, Büyük Önder Atatürk'ün, müzik ile ilgili düşünceleri ve söylediklerine yer verilmiştir. İkinci bölümünde YENİ MÜZİK KURUMLARININ AÇILMASI başlığı altında Cumhuriyet döneminde sanatçı / eğitimci yetiştirilen kurumların açılması, İlk senfoni orkestramız Cumhurbaşkanlığı Senfoni orkestrasının bu dönemdeki gelişimi, ve başta Hindemith olmak üzere yurtdışından ünlü müzik adamlarının Türkiye'ye gelmesi ve tüm bu yeniliklerle cumhuriyet sanatçıları yetiştirme hedefi anlatılmıştır. Tez çalışmasının üçüncü bölümü cumhuriyet döneminde opera başlığının altında cumhuriyet döneminde ulusal Türk Operası ve cumhuriyet dönemindeki opera bestecilerimiz alt başlıkları incelenmiştir. Son bölüm olan 4. bölümde ise İlk Türk operası Özsoy'un yazılma fikri, doğuşu ve konusu, Bestecisi Adnan Saygun ve Libretisti Münir Egeli'nin hayatlarıyla birlikte anlatılmıştır. Cumhuriyet döneminde Türk kültürel kimliği, devrimler yoluyla çağdaşlaştırmaya çalışılmış, birçok alanda değişim ve yenileştirme projeleri başlatılmıştır. Sanat alanında özellikle müzikte, çok sesli müzik eğitimi ve üretilmesine yönelik çalışmalar, Türk kültür yaşantısında bir dönüm noktasını oluşturur. Ben de bugün ülkemde sanat eğitimi alabilmemin mimarı Mustafa Kemal Atatürk'ün hiç yoktan Klasik Batı Müziğini Türkiye'ye getirme çabalarını ve bu çalışmaların ilk ürünlerinden olan“Özsoy”operasını tez konusu olarak araştırdım.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of my thesis titled“Atatürk's works in the development of classical western music in Turkey and the first Turkish opera ”ÖZSOY“ composed by Adnan Saygun”, the thoughts and sayings of the Great Leader Atatürk regarding music are included. In the second part, under the title of OPENING NEW MUSIC INSTITUTIONS, the opening of institutions that train artists / educators during the Republic period, the development of our first symphony orchestra, the Presidential Symphony Orchestra, the arrival of famous musicians from abroad to Turkey, especially Hindemith, and the aim of training republican artists with all these innovations are explained. In the third part of the thesis, under the title of opera in the republican period, the subheadings of the national Turkish Opera in the republican period and our opera composers in the republican period were examined. In the last chapter, the 4th chapter, the idea of writing the first Turkish opera Özsoy, its birth and subject are explained together with the lives of its composer Adnan Saygun and its librettist Münir Egeli. During the Republic period, Turkish cultural identity was tried to be modernized through revolutions, and change and innovation projects were initiated in many areas. In the field of art, especially in music, studies on polyphonic music education and production constitute a turning point in Turkish cultural life. I researched the efforts of Mustafa Kemal Atatürk, the architect of my ability to receive art education in my country today, to bring Classical Western Music to Turkey and the opera“Özsoy”, one of the first products of these efforts, as the subject of my thesis.