Bükme kalıplarında farklı kalınlık ve özellikteki sac malzemelerin geri esneme durumlarının incelenmesi üzerine deneysel bir çalışma
  1. Tez No: 76333
  2. Yazar: ÖZGÜR TEKASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ULVİ ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Bükme kalıplarının sac metal ürün endüstrisindeki önemi büyüktür. Bükme kalıplarından elde edilecek parçaların istenilen tolerans sınırları içerisinde olması, bükülen malzemenin geri esneme miktarının bilinmesine bağlıdır. Bu araştırmada, bükme kalıplarında geri esnemenin deneysel olarak tespiti hak kında bir çalışma yapılmıştır. Bu sebeple, modüler bir“V bükme”kalıbı tasarlanarak çeşitli sac malzemelerin farklı bükme açılarındaki geri esneme miktarları tespit edilmiş ve bu özelliklere bağlı geri esneme grafikleri elde edilerek literatüre kazandırılması amaçlanmıştır. Modüler 18 (onsekiz) değişik kalıpta, dört değişik bükme metodu kullanılarak 14 (ondört) farklı malzeme için geri esneme grafikleri çıkarılmıştır. Böylece farklı bükme metotlarının geri esnemeye etkileri ve elde edilen grafiklerin kullanılabilirliği detartışılmıştır. Deney sonuçlan, bilgisayar ortamında istatistiksel olarak değerlendirilip, grafiklere ve tablolara dönüştürülmüştür. Yapılan bu çalışma ile, bükme kalıbı tasarımında geri esnemenin pratik olarak dikkate alınabilmesi için kullanışlı veriler elde edilmiştir. Bilim Kodu : 626.12.01 Anahtar Kelimeler : Sac Metal, Bükme, Geri esneme Sayfa Adedi : 139 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Ulvi ŞEKER
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The bending dies have significant importance within the sheet metals product industry. The fact that the parts which are going to be gained through bending dies would be within the desired tolerated limits depends on the fact that the amount of spring back of bended material is known. A study has been made over the experimental determination of spring back of bending dies in this re search. Hence, the amount of spring back of several sheet metals in different bending angels has been obtained by designing of a modular“V”bending die and it has been aimed that the spring back graphics of these features would be gained and contributed to the literature. The spring back graphics for fourteen different kinds of materials have been realized by using for different bending methods within eighteen different modular dies. Thus the effects of methods on spring back and usefulness of the obtained graphics have been discussed asIV well. The results of tests have been evaluated statistically by using computer and converted into graphics and tables. The useful data for practical design of bending dies by taking the spring back into consideration have been achieved with this study. Science code Key Words Page number Adviser 626.12.01 Sheet Metal, Bending, Spring Back 139 Associated Professor Ulvi ŞEKER