Mevcut sac metal kalıplarında operasyon azaltma ve kalıp tasarımı
Reduction operation for the existing sheet metal dies and die design
- Tez No: 150336
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FEHMİ ERZİNCANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım ve İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
IV ÖZET Bu tezin amacı otomotiv yan sanayi olan bir firmada; üretilen sac metal parçanın üretim operasyonlarının düşürülerek bu operasyonların sayısında iyileştirme yapmaktır. Parça şu an 4 operasyonla üretilmektedir. Bahsedilen 4 operasyon için 4 ayrı kalıp vardır. Çalışma içerisinde aynı parçanın 3 operasyonla üretilmesi planlanmıştır. Ayrıca parçanın devam eden üretimi ile, hedeflenen üretim operasyonları için zaman ve işçilik maliyet analizlerini yapmak, her iki durum için kalıpları görsel olarak karşılaştırmak ve hedeflenen operasyon sayısına ulaşmak için kullanılacak kalıpları tasarlamak ve tasarım esaslarını anlatmak tezin amacını destekleyen diğer unsurlardır. Tez içerisinde sac metal parçaların şekillendirilmesinde kullanılan tezgâhlar ile parçaların üretimleri esnasında meydana gelebilecek problemler açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The goal of this thesis is to reduce operation steps related to the sheet metal part cure manufactured in a sub - factory at the automotive industry. This part is currently produced in four steps, which has different four dies. İn this study it is planned to manufacture this component with three operation steps. In addition, it is aimed at below processes in this thesis. To analyse time and workmanship costs related to this part's continued and targeted manufacturing operations.. To compare visional each of the dies related to current and targeted situations.. To design used dies to reach aimed operation numbers.. To explain design specifications about sheet metal dies İn this thesis it is tried to explain problems about workbenchs used sheet metal part shaping and during this parts production processes