Sac metal kalıpçılığında bilgisayar destekli kalıp maliyeti hesabı
Computer aided cost calculation of sheet metal dying
  1. Tez No: 321549
  2. Yazar: ŞAZİYE EFENDİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN GÜRÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Maliyet kontrolü kalıp sektörü açısından büyük önem taşımaktadır. Yapılan bu tez çalışmasında sac metal kalıplarında maliyet hesabı tahmini yapan bir program geliştirilmiştir. Kalıbın yapım aşaması süresince gerçekleşen işlem basamakları ve bu basamaklar esnasında kalıbı oluşturan tüm elemanların ayrı ayrı maliyetleri de dahil olmak üzere genel bir maliyet hesabı tahmini yapılmıştır. Sac metal kalıpçılığında bilgisayar destekli maliyet hesabı tahmini yapan bu yazılımın oluşturulma ve geliştirilme sürecinde; SolidWorks 2010 paket programı, SolidWorks altında çalışan Logopress programı ile Delphi ve Visual Basic programlama dilleri kullanılmıştır. Şerit tasarımı Logopress'te yapılan ürünlerin kalıp maliyetini hesaplayan kodlar delphi programlama dili ve VBA' da yazılan makrolar ile gerçekleştirilmiştir. Yapılan bu tez çalışması, ardışık kalıpların maliyet tahmini yapılması ve işlem sırasının analiz edilmesi hususunda kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cost control is a very big importance for the sheet metal forming industry. Considering the cost control requirement, in this study, a software was developed which estimates the cost calculation of sheet metal dies . Processing steps that occur during die making and a cost calculation predictiıon was madei ncluding the costs of all forming pattern seperately. This cost calculation softwaere in sheet metal forming industry were used Logopress prograsive die desing module on Solidworks, Delphi and Visual Basic programing languages. The codes ; calculates die cost of product?s strip layout is created on Logopress that were produced by macros was written on Deplhi and VBA. This thesis study is used cost calculation of prograsive die and analisys of process planing.