Turkish Foreign Policy towards the Middle East: An Analysis on Turkey's Foreign Policy Transformation after the 1980s
Orta Doğu'ya Yönelik Türk Dış Politikası: 1980'ler Sonrası Türkiye'nin Dış Politikasındaki Dönüşümün Analizi
  1. Tez No: 823996
  2. Yazar: AHMET GÖRGEN
  3. Danışmanlar: DR. FRİEDERİKE HABERMANN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Universität Kassel
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Politik Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Ekonomi politikasındaki değişim ve kimlik dönüşümünün de etkisiyle Anadolu'da yeni bir varlıklı sınıfın ortaya çıkması, 1980'li yıllardan sonra Türkiye Hükumetlerini çok boyutlu bir dış politika izlemeye yöneltmiştir. Kimliğin İslami boyutu, kültürel ve tarihi bağlar Orta Doğu ülkeleri ile ilişkileri artırmış ve Türkiye ekonomisi Orta Doğu'daki gelişmelere bağımlı hale gelmeye başlamıştır. Turgut Özal'ın dış politikasındaki kimlik boyutu, bölgedeki Osmanlı geçmişini hatırlamaya neden olmuş ve Türkiye'nin eski Osmanlı topraklarında ana güç olmasını öneren neo-Osmanlıcılık, hem bir kimlik hem de Türkiye'nin siyasal alanını genişletme stratejisi olarak ortaya çıkmıştır. 2003 yılından sonra Adalet ve Kalkınma Partisi'nin kimliğe, tarihi ve kültürel bağlantılara dayalı daha kavramsal bir dış politika izlemesi ve Orta Doğu siyasetinde Amerika Birleşik Devletleri'nin etkisinin azalması Türkiye Hükumetine güç kazandırmıştır. 1991'deki Körfez Savaşı'ndan bu yana Türkiye, Irak'taki etnik gruplarla giderek daha fazla bağlantı kurmuş ve Irak siyasetinin başlıca organizatörü haline gelmiştir. Ayrıca Türkiye hükumetinin İsrail'e yönelik artan eleştirileri ve Türk halkının İsrail politikalarına karşı güçlü tepkisi, hem halkın hem de siyasetçilerin Orta Doğu'ya yönelmesindeki en büyük etkenlerden biri olmuştur.
Özet (Çeviri)
The change in economic policy and the emergence of a new wealthy class in Anatolia, with the effect of identity transformation, motivated Turkish Governments to follow a multidimensional foreign policy after the 1980s. The Islamic dimension of identity, cultural and historical connections increased the relations with the countries in the Middle East (ME) and Turkey's economy started to be dependent to the developments in the ME. The identity dimension in Turgut Ozal's foreign policy caused to remember the Ottoman past in the region and neo-Ottomanism, which proposed that Turkey to be the main power in the former Ottoman territories emerged as a both identity and strategy to increase the Turkey's political sphere of influence in former Ottoman territories. After 2003, the Justice and Development Party (AKP) has followed more conceptualized foreign policy based on the identity, historical and cultural connections and the decrease in the influence of United States of America (USA) in the politics of the ME empowered the Turkish Government to follow the neo-Ottomanist strategy to be the main power in the ME. Since the Gulf War in 1991, Turkey became increasingly connected with the ethnic groups within Iraq and became the major organizer in Iraqi politics. Also, the increased criticism of the Turkish government coupled with the strong support of Turkish people, against to Israeli politics has been the major factor to attract both the people and the politicians in the ME.