Resim sanatında güncel soyut dışavurumcu yaklaşımlar
Contemporary abstract expressionist approaches in painting
- Tez No: 823997
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL GÜRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Soyut resim ortaya çıktığı andan günümüze kadar çeşitli değişimler yaşamıştır. Endüstri çağından sonra toplumsal hayattaki önemli değişimler, 20.yy sanatında çok büyük değişimlere neden olmuştur. Sanatçının ve toplumun yaşadığı ruhsal bunalımların patlaması sonucu dışavurumculuk akımı doğmuştur. Bu araştırmada 21.yy da soyut ve soyut dışavurumcu sanatın günümüzde nasıl değiştiği ele alınmaktadır. 21.yy da sanat her geçen yılda değişime uğrayarak ve çeşitli yöntemler kullanarak varlığını sürdürmektedir. Sanatçılar yeni malzemeler, teknik ve formlar kullanarak sanatı daha dinamik ve hızlı bir hale getirmektedir. Sanat, sanatçının ve izleyicinin yaratıcılığının daha fazla geliştiği bir konuma gelmektedir. Günümüz sanatçısı çeşitli kültürler ve gelişen teknoloji dünyasında sanatın sınırlarını zorlamaktır. Sanatçılar çeşitli yöntem ve konuları tekdüze olmadan ele almışlardır. Araştırmanın ilk bölümünde soyut sanatın ne olduğundan ve gelişmesinde emeği geçen sanatçılardan bahsedilmektedir. İkinci bölümde dışavurumculuk ve sonrasında taşizm akımından örnekler verilerek, Soyut Dışavurumculuğun gelişmesi üzerindeki etkisine değinilmiştir. Avrupa ve Amerika'da değişime uğrayan sanat ve son olarak soyut dışavurumculuk ve öncü sanatçılarından örnekler verilerek, günümüz resim sanatında soyut ve soyut dışavurumcu hareketleri, sanatçı örnekleriyle desteklenerek, bu sürecin değişimleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Abstract painting has undergone various changes since its emergence. As the social and political management style changed, abstract art also changed. Important changes in social life after the industrial age caused great changes in the art of the 20th century. Expressionism movement was born as a result of the explosion of mental depressions experienced by the artist and the society. In this research, how abstract and abstract expressionist art has changed in the 21st century is discussed. In the 21st century, art continues to exist by changing with each passing year and using various methods. Artists make art more dynamic and fast by using new materials, techniques and forms. Art, ıt comes to a position where the creativity of the artist and the audience develops more. Today's artist is pushing the limits of art in the world of various cultures and developing technology. Artist dealt with various methods and subjects without uniformity. In the first part of research, what abstract art is and the artists who contributed to its development are mentioned. In the second part, examples from expressionism and later tachyism are given and its effect on the development of Abstract Expressionism is mentioned. By giving examples from the art that has undergone changes in Europe and America, and finally abstract expressionism and its leading artists, the changes of this process have been examined by supporting the abstract and abstract expressionist movements in today's painting art with examples of artists.