Investigation of the bacterial antibiotic resistance genes that isolated from wastewater effluents and the possibility of treatment by nanotechnology
Atıksu atıklarından izole edilen bakteriyel antibiyotik direnç genlerinin ve nanoteknoloji ile arıtılabilme imkanlarının incelenmesi
  1. Tez No: 823998
  2. Yazar: ALI AHMED TAHA TAHA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİN BOZKURT, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYMAN ALBANNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Mevcut çalışma, atık sulardan bakteriyel antibiyotik direncinden sorumlu genlerin tanımlanmasını ve bakteriyel antibiyotik direncini tamamen engellemek için filtre bileşikleri ile karıştırılan nanoelementler kullanılarak nanoteknoloji teknikleriyle tedavi imkanının belirlenmesini amaçlamaktadır. Mart-Temmuz 2022 döneminde Musul Şehri, Genel Hastane, Pediatri Hastanesi ve Doğum Hastanesi'ndeki beş tesisten, hastanelerin atık sularından aylık aralıklarla 185 numune alındı. Numune alma genellikle sabah 9'da başlamış ve akşam 12'de tamamlanmıştır. Su numuneleri doldurulmadan önce iki kez su numunesi ile önceden yıkanmış otoklavlanmış kehribar şişeler kullanılarak yüzey suyundan (30-40 cm derinlik) toplanmıştır. 185 örnek (%100) bakteri üremesi için pozitif sonuç olarak bulunmuştur. Bu çalışmada, 28 (%15,3) Pseudomonas aeruginosa, 21 (%11,4) Klebsiella pneumonia, 42 (%22,7) Staphylococcus aureus, 19 (%10,3) Streptococcus pneumoniae ve 12 (%6,5) Streptococcus pyogenes hastane atık sularından izole edilmiştir. E. coli, amoksisilin/klavulanik asit ve ampisiline tam direnç (%100), nalidiksiğe %20 direnç göstermiştir. Bunun dışında E. coli imipenem, amikasin, gentamisin, azitromisin ve sefepime karşı sırasıyla %0, %0, %70, %30 ve %60 direnç göstermiştir. K. pneumoniae, amoksisilin/klavulanik asit ve ampisiline tam direnç (%100), nalidiksiğe %30 direnç göstermiştir. Bunun dışında K. pneumoniae imipenem, amikasin, gentamisin, azitromisin ve sefepime karşı sırasıyla %0, %0, %20, %30 ve %30 direnç göstermiştir. P. aeruginosa, amoksisilin/klavulanik asit ve ampisiline tam direnç (%100), nalidiksiğe %30 direnç göstermiştir. Bunun dışında P. aeruginosa imipenem, amikasin, gentamisin, azitromisin ve sefepime karşı sırasıyla %70, %70, %70, %20 ve %70 direnç göstermiştir. S. aureus penisilin, oksasilin ve sefoksitine karşı tam direnç göstermiştir. Ayrıca gentamisin, nitrofurantoin, eritromisin, azitromisin, rifampisin, trimetoprim ve siprofloksasine sırasıyla %20, %0, %20, %40, %10, %80 ve %40 direnç göstermiştir. S. pneumoniae penisilin, oksasilin ve sefoksitine karşı tam direnç göstermiştir. Ayrıca gentamisin, nitrofurantoin, eritromisin, azitromisin, rifampisin, trimetoprim ve siprofloksasine sırasıyla %40, %0, %10, %30, %0, %40 ve %20 direnç göstermiştir. S. pyogenes penisilin, oksasilin ve sefoksitine karşı tam direnç göstermiştir. Ayrıca gentamisin, nitrofurantoin, eritromisin, azitromisin, rifampisin, trimetoprim ve siprofloksasine sırasıyla %30, %0, %10, %10, %0, %50 ve %50 direnç göstermiştir. 16S rRNA geninin varlığını doğrulamak için PCR tekniği uygulanmıştır. Genin varlığı, E. coli, K. pneumoniae, P. aeruginosa ve S. aureus için kullanılan 16S rRNA markörünün sırasıyla 232 bp, 1250 bp, 1500 bp ve 791 bp moleküler ağırlıklarında tek bandın varlığı ile tespit edilmiştir. Gümüş nanoparçacıklar kullanıldıktan sonra inhibisyon zon çapı E. coli, P. aeruginosa, K. pneumoniae, S. aureus, S. pneumoniae ve S. pyogenes için sırasıyla 40.42, 31.73, 48.16, 43.87, 39.05 ve 35.94 mm'ye ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
The current work aimed to identification of bacterial antibiotic resistance responsible genes from effluent wastewater and the possibility of treatment by nanotechnology techniques by using nanoelements mixed with filter compounds to full inhibition bacterial antibiotic resistance. 185 samples were performed from five sites, effluents of hospitals in Mosul City, General Hospital, Pediatrics Hospital, and Maternity Hospital at monthly intervals from March to July 2022. Sampling usually started at 9 am and was completed at midnight. Water samples were collected from surface water (30-40 cm depth) using autoclaved amber bottles pre-washed by water sample twice before filling. 185 samples (100%) appeared as positive results for bacterial growth. In this study, 28 (15.3%) isolates of Pseudomonas aeruginosa, 21 (11.4%) isolates of Klebsiella pneumonia, 42 (22.7%) isolates of Staphylococcus aureus, 19 (10.3%) isolates of Streptococcus pneumoniae and 12 (6.5%) isolates of Streptococcus pyogenes were isolated from effluents of hospitals. E. coli showed total resistance (100%) to amoxicillin/clavulanic acid and ampicillin, and 20% resistance to nalidixic. Otherwise, E. coli showed 0%, 0%, 70%, 30%, and 60% resistance to imipenem, amikacin, gentamicin, azithromycin, and cefepime, respectively. K. pneumoniae showed total resistance (100%) to amoxicillin/clavulanic acid and ampicillin, and 30% resistance to nalidixic. Otherwise, K. pneumoniae showed 0%, 0%, 20%, 30%, and 30% resistance to imipenem, amikacin, gentamicin, azithromycin, and cefepime, respectively. P. aeruginosa showed total resistance (100%) to amoxicillin/clavulanic acid and ampicillin, and 30% resistance to nalidixic. Otherwise, P. aeruginosa showed 70%, 70%, 70%, 20%, and 70% resistance to imipenem, amikacin, gentamicin, azithromycin, and cefepime, respectively. S. aureus showed total resistance to penicillin, oxacillin, and cefoxitin. It also showed 20%, 0%, 20%, 40%, 10%, 80%, and 40% resistance to gentamicin, nitrofurantoin, erythromycin, azithromycin, rifampicin, trimethoprim, and ciprofloxacin, respectively. S. pneumoniae showed total resistance to penicillin, oxacillin, and cefoxitin. It also showed 40%, 0%, 10%, 30%, 0%, 40%, and 20% resistance to gentamicin, nitrofurantoin, erythromycin, azithromycin, rifampicin, trimethoprim, and ciprofloxacin, respectively. S. pyogenes showed total resistance to penicillin, oxacillin, and cefoxitin. It also showed 30%, 0%, 10%, 10%, 0%, 50%, and 50% resistance to gentamicin, nitrofurantoin, erythromycin, azithromycin, rifampicin, trimethoprim, and ciprofloxacin, respectively. PCR technique was applied to confirm the presence of the 16S rRNA gene. The existence of the gene was detected by the presence of a single band at a given molecular weight 232 bp, 1250 bp, 1500 bp, and 791 bp for 16S rRNA of marker that be used for E. coli, K. pneumoniae, P. aeruginosa, and S. aureus, respectively. The inhibition zone diameter after using silver nanoparticles reached 40.42, 31.73, 48.16, 43.87, 39.05, and 35.94 mm respectively for E. coli, P. aeruginosa, K. pneumoniae, S. aureus, S. pneumoniae, and S. pyogenes.