Öğretmen adaylarının internet okuryazarlığı özyeterlik algıları ile e-derslerdeki sosyal kaygıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the relationship between prospective teachers' internet literacy self-efficacy perceptions and their social anxiety in e-lessons
- Tez No: 823999
- Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR GEÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, öğretmen adaylarının internet okuryazarlığı özyeterlik algıları ile e-derslerdeki etkileşimlerine yönelik sosyal kaygılarının demografik değişkenlere göre değerlendirilmesi ve aralarındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bununla birlikte öğretmen adaylarının internet okuryazarlığı özyeterlik algı düzeyleri ve e-derslerdeki etkileşimlerine yönelik kaygı düzeyleri araştırılmış; bunların cinsiyet, sınıf düzeyi, öğrenim gördükleri program, internette günlük geçirilen süre, e-öğrenme ortamındaki derslere erişim şekli ve kariyer açısından önemli görülen bir dersi nasıl alacağına ilişkin seçimi gibi değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Korelasyonel araştırma modeline dayalı olarak yapılan bu çalışmada verilerin toplanması amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”,“Öğretmen Adayları İçin İnternet Okuryazarlığı Özyeterlik Ölçeği”ve“E-Öğrenme Ortamları İçin Sosyal Kaygı Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışma verileri uygun örnekleme yöntemi kullanılarak 2020-2021 akademik yılında Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesinde öğrenim gören öğrencilerden elde edilmiştir. Araştırma sonucunda, öğretmen adaylarının internet okuryazarlığı özyeterlik algı düzeylerinin ölçekten alınabilecek ortalama puanın üzerinde olduğu; e-derslerdeki etkileşimlerine yönelik sosyal kaygılarının ise ölçekten alınabilecek ortalama puanın altında olduğu görülmüştür. İnternet okuryazarlığı özyeterlik algısı ile e-derslerdeki etkileşime yönelik sosyal kaygı arasında istatistiksel olarak anlamlı negatif yönde, orta düzeyde bir korelasyon elde edilmiştir. Bu durum öğretmen adaylarının internet okuryazarlığı düzeyleri arttıkça e-derslerdeki etkileşime yönelik sosyal kaygılarının azaldığını; öğretmen adaylarının internet okuryazarlığı düzeyleri azaldıkça e-derslerdeki etkileşime yönelik sosyal kaygılarının arttığını göstermektedir. Ayrıca internet okuryazarlığı özyeterlik algısı, öğretmen adaylarının e-derslerdeki etkileşime yönelik sosyal kaygılarındaki toplam varyansın % 31'ini açıkladığı sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda uygulayıcılar ve araştırmacılar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate pre-service teachers' internet literacy self-efficacy perceptions and social anxiety towards their interactions in e-courses according to demographic variables and to examine the relationship between them. In addition, pre-service teachers' internet literacy self-efficacy perception levels and their anxiety levels towards their interactions in e-courses were investigated and it was examined whether they differed according to variables such as gender, grade level, the program they were studying, the time spent on the internet daily, the way of accessing the courses in the e-learning environment and the choice of how to take a course that is considered important in terms of career. In this study based on the correlational research model,“Personal Information Form”,“Internet Literacy Self-Efficacy Scale for Preservice Teachers”and“Social Anxiety Scale for E-Learning Environments”were used to collect data. The study data were obtained from students studying at Kocaeli University Faculty of Education in the 2020-2021 academic year by using convenience sampling method. As a result of the research, it was seen that the pre-service teachers' internet literacy self-efficacy perception levels were above the average score that could be obtained from the scale; their social anxiety for their interactions in e-courses was below the average score that could be obtained from the scale. There was a statistically significant relationship between Internet literacy self-efficacy perception and social anxiety towards interaction in e-courses.