The effect of Psychoeducational Program for Emotional Eating behaviour
Duygusal Yeme Davranışı Üzerine Psikoeğiim Programı'nın etkisi
  1. Tez No: 824012
  2. Yazar: BERKAY ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELVİN DOĞUTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, bilişsel davranışçı terapi (BDT) tekniklerini, duygu düzenleme stratejilerini ve bilgece farkındalık temelli pratikleri içeren, kısa 4 videodan oluşan Duygusal Yeme Davranışı Üzerine Psikoeğitim Programı'nın (DYPP) ön çalışmasıdır. Çalışma, DYPP'nin etkililiği ile birlikte, duygusal yeme davranışıyla depresyon, anksiyete ve stres arasındaki ilişkiyi ölçmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, tamamı kadınlardan oluşan, yaşları 18-54 arasında değişkenlik gösteren, diyetisyen kontrolünde olan 52 obez katılımcı ile yapılmıştır. Katılımcılar, müdahale ve kontrol grubu olmak üzere iki farklı grupta incelenmiştir. Tüm katılımcılara, bilgilendirilmiş onam formunu imzalamalarını takiben Demografik Bilgi Formu, Depresyon Anksiyete Stres 21 Ölçeği (DASS 21), Duygusal İştah Anketi (EMAQ) uygulanmıştır. Ön testlerin verilmesinin ardından, müdahale grubu diyetisyen kontrolüne ek olarak DYPP'yi tamamlarken, kontrol grubu sadece diyetisyen kontrolü ile sürece devam etmiştir ve iki grubun son test ölçümleri alınmıştır. Analiz sonuçları, DYPP'nin pozitif duygulardan, negatif duygulardan ve negatif durumlardan kaynaklı duygusal yeme davranışını azaltmakta başarılı olduğunu göstermekle birlikte; DYPP'yi tamamlayan katılımcıların kontrol grubundaki katılımcılara göre anlamlı ölçüde daha çok kilo verdiğini göstermiştir. Buna karşın, DYPP'nin pozitif durumlardan kaynaklı duygusal yeme davranışının üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı görülmüştür. Ayrıca, depresyon, anksiyete ve stresin negatif duygu ve durumlardan kaynaklı duygusal yeme davranışı ile ilişkili olduğu görülmüştür. Bulgular, kısıtlılıklar ve ileri araştırmalara dair öneriler literatür çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a preliminary research of Psychoeducational Program for Emotional Eating (PPEB), a self-help program consisted by 4 short videos that including cognitive behavioral therapy (CBT) techniques, emotion regulation strategies, and mindfulness-based practices. It aims to measure efficacy of PPEB in addition to relationship between emotional eating and depression, stress and anxiety. The study was conducted with 52 obese participants, all of whom were women and ranged in age from 18 to 54. The participants were under the supervision of a dietitian, and were divided into two groups, which are intervention group and the control group. After signing the informed consent form, all participants completed the Demographic Information Form, the Depression Anxiety Stress Scale 21 (DASS 21), and the Emotional Appetite Questionnaire (EMAQ). Following the administration of pre-tests, the intervention group completed the PPEB in addition to dietitian supervision, while the control group continued with only dietitian supervision. Post-test measurements were taken for both groups. The analysis results indicated that PPEB was successful in reducing emotional eating behavior related to positive emotions, negative emotions and situations, and the participants who completed PPEB significantly lost more weight compared to the participants in the control group. However, it was observed that PPEB did not have a significant effect on emotional eating behavior related to positive situations. Additionally, it was found that depression, anxiety, and stress were associated with emotional eating behavior related to negative emotions and situations. The findings, limitations, and suggestions for further research were discussed within the context of the current literature.