Minkowski 3-uzayında Bertrand ve küresel PH-eğriler üzerine
On Bertrand and spherical PH-curves in Minkowski 3-space
  1. Tez No: 824011
  2. Yazar: BURCU GÜR SOĞAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez 5 bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, Öklid 3-uzayı ve Minkowski 3-uzayındaki temel kavramlar ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde, Öklid 3-uzayında Küresel eğriler, Küresel PH eğriler ve Bertrand PH-eğriler incelenmiş ve ilgili teoremler verilmiştir. Dördüncü bölümde, Minkowski 3-uzayında Küresel PH-eğriler, Bertrand PH-eğriler tanımlanmış, karakterize edilerek örneklendirilmiştir. Son olarak beşinci bölümde ise sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first section is the introduction. In Section 2, basic concepts in Euclidean 3-space and Minkowski 3-space have been given. In Section 3, the spherical curves, spherical PH-curves, Bertrand PH-curves in Minkowski 3-space are defined, characterized and their properties are examined. In Section 4, Minkowksi 3-space spherical PH-curves and Bertrand PH-curves are defined and examples are given. Finally in Section 5, the results and suggestions are mentioned.