Public Space Must Be Defended: Hannah Arendt's Conception of Politics and The Public Space - Its Promises and Limits
Kamusal Alanı Savunmak Gerekir: Hannah Arendt'in Siyaset ve Kamusal Alan Kavrayışı - İmkanlar ve Sınırlar
- Tez No: 824016
- Danışmanlar: PROF. DR. KENNETH STIKKERS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Southern Illinois University, Carbondale
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez Hannah Arendt'in siyasetin anlamını yeniden gözden geçirmesi ve kamusal alanın onarılmasına ilişkin sistematik arayışına yönelik bir incelemedir. Arendt'in siyasetin anlamına ilişkin derin araştırması, Nazizm ve Stalinizm gibi, siyasal yelpazenin iki uç totaliter yıkıcı deneyimlerinin ortaya çıkardığı sonuçlara dayanmaktadır. Arendt'e göre totaliterizm fenomeni insani dünyayı çölleştirmiş ve devletsizlik, haklardan mahrum olma, evsizlik ve dünyasızlık gibi yeni problemler ortaya çıkarmıştır. Arendt bu fenomenlerin kaba düşüncesizlik, konuşma ve yargıda bulunma yoksunluğunda ayırt edilebilen insanlık durumunun temel eklemlemelerinin çöküşüyle paralellik gösterdiğini iddia eder. Geleneksel siyasal kategorilerle ele alınamayacak bu öngörülemez ve önceli olmayan meseleler dolayısıyla Arendt bizi siyasetin anlamıyla yeniden uğraşmaya davet eder. Arendt'e göre siyasetin asli tanımı insani çoğulluktur, yani, perspektif çeşitliliği ve farklığının görünmesine imkân veren ortak bir dünyada insanın bir arada varoluşudur. Siyasetin ne olduğu sorusu Arendt'e göre siyasetin ne anlama geldiği sorusu onun ayırt edici mekânının, yani kamusal alan ya da görünürlükler alanı, neresi olduğu sorusuyla sıkı bir biçimde bağlıdır. Toplumsalın ortaya çıkışı kamusal alan ve özel alan arasındaki ayrımın belirsizleşmesiyle neticelenmiştir. Bu nedenle kamusal alanın onarılması Arendt'in siyasal kuramında merkezi bir yere sahiptir. Arendt'in siyasetin anlamı ve kamusal alanın onarılmasına ilişkin incelemeleri daha kapsayıcı ve demokratik bir siyaset hakkında düşünmemiz için kapsamlı bir çerçeve sunar. Bununla beraber, önümüzde bir takım sorunlar belirir. Arendt kamusal ve özel alan arasında çok keskin bir ayrıma gider, toplumsal ve siyasal arasında ciddi bir karşıtlık görür ve Arendt'te demokrasiye karşı sistematik bir ilgi eksikliği ile karşılaşırız. İlk olarak sırasıyla Arendt'in öngörülü siyaset ve kamusal alan çözümlemeleri yoğunlaşılacak, ardından Arendt'in siyaset kuramının sorunlu kısımlarına odaklanılacaktır. Nihai olarak bu problemli hususların Arendt'in John Dewey ile karşılaştırmalı okunmasıyla giderilebileceği tartışılacaktır. İnceleme Dewey'in kamusal ve özel alan arasındaki sınıra karar vermek konusunda daha dinamik bir ölçüt sunduğu sonucuna varmıştır. Dewey, siyaseti toplumsalın karşıtı olarak konumlandırmak yerine, siyasetin kapsamını toplumsal yaşamın tüm boyutlarını içine alacak şekilde genişletir. Dewey'e göre kamusal alanın yeniden tazmin edilmesi, yerel topluluk deneyimiyle özdeşlenen, temel olarak demokrasiye dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is an examination of Hannah Arendt's reconsideration of the meaning of politics and her systematic search for the recovery of the public spaces. Her scrutiny of the meaning of politics is determined by the disastrous outcomes of totalitarian experiences from both ends of the political spectrum, namely, Nazism and Stalinism. For Arendt, the phenomenon of totalitarianism deserted the human world and brought new issues forth, such as statelessness, rightlessness, homelessness, and worldlessness. These phenomena, Arendt holds, run parallel to the collapse of the essential articulations of the human condition, which can be distinguished in sheer thoughtlessness, speechlessness, and lack of judgment. It is due to these unprecedented and unanticipated issues, which cannot be addressed by traditional political categories, Arendt invites us to grapple with the meaning of politics anew. The basic definition of politics, for Arendt, is human plurality, namely, our coexistence in a common world which enables differences and diversities of perspectives to appear. The question what politics means, for Arendt, is inextricably tied to what its distinctive locus is, namely, the public space or space of appearances. The emergence of the social resulted in blurring the distinctive line between the public realm and the private realm. Then, the recovery of the public space is of a central place in Arendt's political theory. Through Arendt's reconsideration of the meaning of politics and the recovery of the public space we are provided a comprehensive framework to think about a more inclusive and democratic politics. Nevertheless, we are challenged by a set of problems: a very sharp distinction between the public realm and the private realm, a contrast between the social and political, and a lack of systematic interest in democracy. First, I concentrate on Arendt's insightful analysis of politics and the public space in turn. Then I focus on the problematic aspects of her political theory. Finally, I argue that these problematic aspects can be complemented by a comparative reading of Arendt with John Dewey. I conclude that Dewey offers us a more dynamic criterion to decide the line between the private realm and the public realm. Instead of opposing the social to political, Dewey extends the scope of politics by taking every aspects of social life into consideration. The recovery of the public, for him, depends essentially on democracy, which is identified to the experience of local community.