Türk eğitim sisteminde yer alan oyun kartı tasarımlarının incelenmesi (Görsel sanatlar dersi öğretim programı değerler eğitimi uygulama örneği)
Examination of playing card designs in Turkish education system (Visual arts lesson teaching programme values education application example)
- Tez No: 824017
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT MERCİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Eğitim doğduğumuz andan itibaren başlayan ve hayata veda edinceye kadar sistemli ya da kendiliğinden, her alanda ve her an devam eden bir öğrenme sürecidir. İnsanın yaşam boyu devam eden bu süreçte aldığı eğitimlerden biri de değerler eğitimidir. Değerler sosyal yaşantı içerisinde insan ilişkilerinde, toplumsal kültürün var olmasında ve gelecek nesillere aktarılarak devamlılığının sağlanmasında etkili olan önemli bir unsurdur. Yeterli ve etkili değerler eğitimi gerçekleşmediği durumlarda bireylerde çeşitli olumsuz davranışlar görülmekte ve bu davranışların artışıyla toplumdaki ahlaki düzenin bozulması gibi durumlarla karşılaşılmaktadır. Bu nedenle değerler eğitiminin önemsenmesi ve küçük yaşlardan itibaren gerek aile ortamı gerek okulda bu eğitimin sistemli bir şekilde verilmesi ve değerlerin bireylere çocukluktan itibaren kazandırılması önem arz etmektedir. Değerler eğitimine ailede başlanması ve okulda devam edilmesi bireyde davranışa dönüşmesi açısından eğitimin etkililiğini arttırabilmektedir. Eğitim, çeşitli materyaller kullanılarak farklı şekillerde uygulanabilen bir eylemdir. Bu materyallerden oyun kartları da özellikle çocuklara yönelik öğretici işlevi ile eğitimde önemli yer tutmaktadır. Bu çalışmada eğitim ve değerler eğitimi konusunda araştırmalar yapılmıştır. Eğitim sistemimizde yer alan yaratıcı oyun kartı tasarımları incelenmiş ve görsel sanatlar dersinde kullanılmak üzere değerler eğitimini konu alan oyun ve bu kapsamda oyun kartları tasarlanmıştır. Böylelikle oyun kartlarının değerler eğitimi alanındaki etkililiğine dikkat çekilmek istenmiştir.
Özet (Çeviri)
Education is a learning process that starts from the moment we are born and continues systematically or spontaneously, in every field and at every moment until we say good bye to life. One of the educations that people receive in this lifelong process is values education. Values are an important element that is effective in human relations in social life, in the existence of social culture and ensuring its continuity by transferring it to future generations. In cases where adequate and effective values education is not provided, various negative behaviours are observed in individuals and with the increase in these behaviours, situations such as the deterioration of the moral order in society are encountered. For this reason, it is important to pay attention to values education and provide this education systematically both in the family environment and at school from an early age and to give values to individuals from childhood. Starting values education in the family and continuing it at school can increase the effectiveness of education in terms of turning into behaviour in individuals. Education is an action that can be applied in different ways using various materials. Among these materials, playing cards have an important place in education with their instructive function especially for children. In this study, research education and values education was conducted. Creative playing card designs in our education system were analysed and a game about values education and playing cards were designed to be used in the visual arts course. Thus, it was aimed to draw attention to the effectiveness of playing cards in the field of values education.