Otel işletmelerinde mobbing ve çalışanların mobbingle bireysel mücadele yöntemleri
Mobbing in hotel businesses and employees' individual methods of combating with mobbing
- Tez No: 824018
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HARİKA ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm ve Otelcilik İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Mobbing, çalışma hayatında belirli çalışanlara yönelik olarak sistemli ve kasıtlıca, düşmanca gerçekleştirilen, hedef olan çalışanları yıldırmak amacıyla yapılan davranışlardan oluşur. Bunun yanında mobbing çalışanlar arası ilişkilerde ortaya çıktığından, emek yoğun sektörlerde görülme ihtimali de yükselir. Dolayısıyla oteller mobbingle karşılaşma riskinin yüksek olduğu işletmeleri oluşturur. Bu nedenle otel işletmelerinde yapılan bu çalışmada; önce mobbing konusu ele alınmıştır. Bu çalışmanın amacı, otel işletmelerinde mobbingin durumunu ve çalışanların mobbinge karşı kullandıkları bireysel mücadele etme yöntemlerini belirleyebilmektir. Araştırmada Kütahya merkezde bulunan otel çalışanlarının mobbinge maruz kalma yöntemlerine ulaşılacaktır. Araştırmada, mobbing olaylarına dair detayların saptanabilmesi ve mobbing mağdurlarının yaşadıkları sıkıntıları aktarmalarının sağlanması amacıyla nicel araştırma yöntemi tercih edilmiştir. Bu amaç doğrultusunda 200 anket Kütahya ilindeki tüm otel çalışanlarına dağıtılmıştır. Ulaşılan 121 otel çalışanından elde edilen verilerin analizi için SPSS 22 programından yararlanılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen bulgularda; çalışanlar mobbingin ne olduğunun bilincindedir ancak mobbingle mücadele etme konusunda çeşitli sıkıntılar yaşamaktadır. Sonuç olarak; Yapılan araştırma göstermiştir ki, mağdurlar mobbinge maruz kaldıklarında nakil olmak, bulundukları çalışma ortamlarını ve pozisyonlarını değiştirmeyi çok nadir tercih etmiştir. Bu sebeple mağdurlar için nakil, tercih edilen bir çözüm şıkkı olarak değerlendirilememektedir. Mağdurların çok azı mobbing yapan kişiyi görmezden gelebilmiş çoğunluğu bu durumu görmezden gelememiştir. Bu da mağdurların psikolojilerinin mobbingden etkilendiğini ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
Mobbing consists of systematic and intentional, hostile acts directed at certain employees in working life, with the aim of intimidating employees who are targets. In addition, since mobbing occurs in inter-employee relations, the likelihood of it occurring in labor-intensive sectors also increases. Dec. Therefore, hotels constitute businesses where the risk of mobbing is high. For this reason, in this study conducted in hotel businesses; the subject of mobbing was discussed first. The aim of this study is to determine the situation of mobbing in hotel establishments and the individual methods of combating mobbing used by employees. In the research, the methods of mobbing exposure of hotel employees located in the center of Kütahya will be accessed. In the research, quantitative research method has been preferred in order to determine the details of mobbing incidents and to enable the victims of mobbing to convey the difficulties they have experienced. For this purpose, 200 questionnaires were distributed to all hotel employees in Kütahya province. The SPSS 22 program was used for the analysis of the data obtained from the 121 hotel employees who were reached. According to the findings obtained within the scope of the research; employees are aware of what mobbing is, but they experience various difficulties in combating mobbing. As a result, the research has shown that when victims are exposed to mobbing, they rarely preferred to change their working environments and positions to get a transplant. For this reason, transplantation cannot be considered as a preferred solution option for victims. Very few of the victims were able to ignore the person who did the mobbing, and the majority could not ignore this situation. This also reveals that the psychology of the victims is affected by mobbing.