Endüstri ve savunma sanayiinde bakır ve fiber optik kablo kullanımının deneysel analizi
Experimental analysis of the use of copper and fiber optic cables in industry and defense
- Tez No: 824025
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ELALDI, DR. ÖĞR. ÜYESİ NEBİ GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri ve Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Savunma Elektroniği ve Yazılım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez çalışması, fiber optik kablolar veya geleneksel bakır kablolar arasındaki seçimin, bir şirketin ağ altyapısının ya da güvenliğin üst seviye önem arz ettiği askeri uygulamaların üzerinde ne denli önemli etkilere sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Bakır kablolar, ekonomik olmaları ve yaygın olarak bulunmaları nedeniyle uzun yıllardır popüler bir seçim olsa da fiber optik kablolar hız, güvenilirlik ve güvenlik açısından çeşitli avantajlar sunmaktadır. Genel olarak, bakır kablolar yerine fiber optik kablo kullanma kararı, bir şirketin veya askeri uygulamanın özel ihtiyaçlarına ve önceliklerine bağlıdır. İlk yatırım maliyeti, bakır kablolara oranla daha yüksek olsa da hız, güvenilirlik ve güvenlik açısından uzun vadeli faydalar, fiber optik kabloları daha avantajlı bir seçim haline getirmektedir. Bu tez çalışmasında ayrıca, fiber optik kablo ve bakır kablo arasında belirli kıstaslara göre seçim yapabilmeyi sağlayan Kablo Seçim Analizörü (KSA) geliştirilmiştir. Bu uygulama aracı ile fiber optik kablo ve bakır kablo arasında seçim sağlamaya yarayan bir ara yüz vasıtasıyla en uygun kablo tipini önerilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis will reveal how the choice between fiber optic cables or traditional copper cables has significant effects on a company's network infrastructure or military applications where security is a paramount importance. While copper cables have been a popular choice for many years due to their affordability and widespread availability, fiber optic cables offer several advantages in terms of speed, reliability, safety and carbon footprint. Generally, the decision to use fiber optic cable over copper cables depends on the specific needs and priorities of a company or military application. Although the initial investment cost is higher than copper cables, the long-term benefits in terms of speed, reliability and safety make fiber optic cables the more advantageous choice. In this thesis, a Cable Selection Analyzer (KSA) was developed, which allows to choose between fiber optic cable and copper cable according to certain criteria. With this application tool, it is provided to suggest the most suitable cable type by means of an interface for choosing between fiber optic cable and copper cable.