Top management involvement in new product development projects
Yeni ürün geliştirme projelerine üst yönetimin katılımı
- Tez No: 824029
- Danışmanlar: PROF. DR. JAMES MOULTRIE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Cambridge
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
Teknolojideki hızlı ilerlemeler, birçok üretim şirketi için rekabet avantajlarını sürdürebilmek ve büyüyebilmek adına yeni ürün geliştirmenin (YÜG) gerekliliğini göstermektedir. Yeni ürün geliştirmenin başarı faktörlerini ve en iyi uygulamaları belirleme yönelik yapılan araştırmalar bu faktörler arasında üst yönetim katılımının (UYK) en kritiklerinden biri olduğunu göstermektedir. Ancak, yeni ürün geliştirmeye üst yönetim katılımı ile ilgili literatürde bazı çelişen bulgular ve daha fazla araştırmayı gerektiren önemli alanlar olduğu görülmektedir. Ayrıca, on üretim ve teknoloji şirketinde yönetici etkileşimlerinin operasyonel dinamikleri üzerine yapılan keşifsel bir çalışma, üst yönetim ile NPD ekibi arasındaki kritik arayüzün daha iyi anlaşılmasına ihtiyaç olduğunu belirlemiştir. Bu akademik ve uygulamaya yönelik ihtiyaçlar, konunun daha geniş bir kavramsal anlayışını gerektirmektedir. Bu ihtiyaçlardan yola çıkarak bu tez çalışması şu soruyu ele almaktadır:“NPD projelerinde UYK'yı oluşturan nedir?”ve bu soruyu, sosyo-teknik sistem görüşü, planlanmış davranış teorisi, üst kademe teorisi ve sosyal kimlik teorisi temelinde bütüncül bir kavramsal model önererek yanıtlamaktadır. Ayrıca, bu tez çalışması, projenin stratejik önemi, ürünün yenilikçilik seviyesi, projenin üst yönetim için içsel ve dışsal kişisel önemi ve üst yönetim ile NPD ekibi arasındaki organik iletişimin, üst yönetimin NPD projesine katılımını ve bu katılımın bütçe/zaman, ürün kalitesi ve ticari hedefleri karşılama başarısına etkilerini deneysel olarak göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Rapid advances in technology urge the necessity of new product development (NPD) for many manufacturing companies to sustain their competitive advantage and to growth. Research has been aiding these companies by identifying success factors and best practices for developing new products amongst which top management involvement (TMI) is one of the most critical. However, a systematic review of the literature on TMI in NPD identified conflicting findings and important avenues that need further investigation. Moreover, an exploratory study on the operational dynamics behind managerial interactions in NPD in ten manufacturing and technology companies identified the industry need for a better understanding of the critical interface between top management and NPD team. These academic and practitioner needs call for a broader conceptual understanding of TMI.Inspired by these needs, this research addresses the following question“What constitutes TMI in NPD projects?”by proposing a holistic conceptual model of TMI in NPD projects based on socio-technical systems view, planned behaviour theory, upper echelons theory and social identity theory. It also empirically demonstrates how strategic importance of the project, level of product innovativeness, intrinsic and extrinsic personal relevance of the project to the top manager and the organic communication between top management and the NPD team affect involvement of top management in the NPD project and how this involvement affects project success in terms of meeting budget/schedule, product quality and commercial targets.