Türkçe öğretiminde kullanılan yöntem, teknik ve etkinliklerin dört temel dil becerisine etkisi: Bir meta analiz çalışması
The effect of methods, techniques and activities used in Turkish teaching on four basic language skills: A meta analysis
  1. Tez No: 824028
  2. Yazar: ÖZLEM OKÇU İNEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FULYA TOPÇUOĞLU ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkçe öğretiminde kullanılan yöntem, teknik ve etkinliklerin dört temel dil becerisine olan etkisini tespit edebilmektir. Amaç dâhilinde problem cümlesi“Türkçe öğretiminde kullanılan yöntem, teknik ve etkinliklerin dört temel dil becerisine etkisi ne düzeydedir?”olarak belirlenmiştir. Meta analiz yöntemiyle gerçekleştirilen çalışmada belirlenen dâhil etme kriterleri kapsamında yazma 51, konuşma 9, okuma 22 ve dinleme becerisinde 22 çalışma verisi; deney ve kontrol gruplarının son test ortalamaları, standart sapma değerleri ve katılımcı sayıları kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde Jamovi 1,8 ile CMA4 (Free Trial) paket programı kullanılmıştır. Analiz sonuçları Cohen D (1988) kriterlerine göre yorumlanmıştır. Çalışma sonucunda; kullanılan yöntem, teknik ve etkinliklerin yazma ve konuşma becerisi için“mükemmel düzeyde”, okuma becerisi için“geniş düzeyde”ve dinleme becerisi için ise“çok geniş düzeyde”etkili olduğu bulunmuştur. Ayrıca yaratıcı drama tekniğinin, her dört becerinin geliştirilmesinde etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of the methods, techniques and activities used in Turkish language teaching on the four fundamental language skills. Within the scope of the purpose, the problem sentence was determined as“What is the level of the effect of the methods, techniques and activities used in Turkish teaching on the four basic language skills?”. Within the scope of the inclusion criteria determined in the meta-analysis method, the data of 51 studies in writing skills, 9 studies in speaking skills, 22 studies in reading skills and 22 studies in listening skills were analyzed using the post-test averages, standard deviation values and the number of participants in the experimental and control groups. Jamovi 1.8 and CMA4 (Free Trial) package programs were used to analyze the data. The analysis results were interpreted according to Cohen D's (1988) criteria. The results showed that the methods, techniques, and activities used were effective at an“excellent level”for writing and speaking skills, at an“extensive level”for reading skills and at a“very extensive level”for listening skills. It was also concluded that the creative drama technique was effective in developing all four skills.