Sürdürülebilir binalarda kritik başarı faktörlerinin incelenmesi
Review of critical success factors for sustainable buildings
  1. Tez No: 517627
  2. Yazar: EZGİ DERİNÖZLÜ BAYDUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MURAT ÇIRACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Dünyada doğal kaynakların bilinçsizce kullanılması ve atıkların doğaya bırakılması sonucunda ortaya çıkan küresel ısınma, iklim değişiklikleri, türlerin yok olması, doğal kaynakların azalması gibi çevresel sorunlara ilişkin farkındalığın artması ile sürdürülebilirlik kavramı ve bunun inşaat sektöründeki karşılığı olan sürdürülebilir binalar gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Sürdürülebilir bina projelerinde başarının sağlanması, mümkün olduğunca yüksek sürdürülebilirlik standartlarına erişilebilmesi ve sürdürülebilir binaların yaygınlaşması için neler yapmak gerektiğinin belirlenmesi, bu alanda gelişme sağlanabilmesi için büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda, bu tez çalışmasında sürdürülebilir binaların başarısını etkileyen faktörlerin belirlenmesi, bu kritik faktörlerin proje başarısını ne şekilde etkilediklerinin açıklanması ve bu alanda başarıya ulaşmak için neler yapılması gerektiğinin ortaya koyulması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda öncelikle sürdürülebilirlik ve sürdürülebilir kalkınma kavramının literatürde yer alan tanımlarına yer verilmiş, ortaya çıkışı ve gelişme süreci açıklanmıştır. Sürdürülebilir binaların özellikleri ve önemi açıklanmış, çevresel değerlendirme sistemleri ve Türkiye'de çevresel değerlendirme sistemleri ile ilgili bilgi verilmiştir. Daha sonra literatürdeki proje başarısı tanımlarına yer verilmiş, proje başarı kriterleri açıklanmış ve sürdürülebilir inşaat projeleri bağlamında başarı kavramı ele alınmıştır. Sürdürülebilir inşaat projelerinde kritik başarı faktörlerini belirlenmesi amacıyla bu konuyu dünyanın farklı yerlerinde, çeşitli bina türleri kapsamında, farklı açılardan ele alan yedi araştırma incelenmiş ve hepsi aynı sistematikle açıklanmıştır. Her araştırma için sırasıyla araştırmanın amacı, araştırmanın yöntemi, araştırmaya konu olan başarı faktörleri ve araştırma sonuçları ile ilgili detaylı bilgi verilmiştir. Bu araştırmalarda; literatür taraması, uzmanlarla görüşmeler ve anket çalışmaları sonucunda sürdürülebilir binalar için kritik başarı faktörleri belirlenmiş ve her araştırma kendi bağlamında belirlenen kritik başarı faktörlerinin önem derecelerini ortaya koymuştur. Araştırmaların incelenmesini izleyen bölümde, bu incelenen araştırmalara konu olan tüm kritik başarı faktörleri bir araya getirilip, on başlık halinde gruplanmıştır. Bu başlıklar mal sahibi ile ilgili faktörler, dışsal faktörler, proje katılımcılarının nitelikleri, proje katılımcıları arasındaki iletişim ve işbirliği, projenin tasarımı ve özellikleri ile ilgili faktörler, gelişmiş teknoloji ve yenilikçi yöntemlerin kullanımı, sürdürülebilir bina değerlendirme araçları, planlama ve yönetim ile ilgili faktörler, inşa süreci ile ilgili faktörler ve kullanım süreci ile ilgili faktörler olarak adlandırılmıştır. Daha sonra yapılan gruplama doğrultusunda, bu kritik başarı faktörleri ile ilgili detaylı bilgi verilmiş ve proje başarısını ne şekilde etkiledikleri açıklanmıştır. Araştırmalara konu olan kritik başarı faktörleri bir araya getirildiğinde, aynı faktörlerin birkaç araştırmada birden yer aldığı görülmüştür. İncelenen yedi araşırmadan en az dördüne birden konu olarak öne çıkan faktörlerin şunlar olduğu görülmüştür: üst yönetimin sürdürülebilir bina yapımı konusunda sorumluluk üstlenmesi ve desteği (sürdürülebilirliğe yatırım yapmak istemesi); güçlü finansal kapasite (yeterli mali bütçe, finansal yeterlilik); proje katılımcılarının yeterliliği; yoğun tasarım çalışmaları ve bu çalışmalara tüm proje ekibinin katılımı (entegre tasarım, yüklenicilerin tasarım aşamasına dahil olması, LEED uzmanının erken katılımı); proje paydaşları arasındaki iletişim (veri alışverişinin her karar verme aşamasında uygulanması, bilgi paylaşımı, iletişimin sürekliliğinin sağlanması, yeterli iletişim kanalları); katılımcılar arasında etkili işbirliği (mimar ve mühendislerin işbirliği, sorunların çözümünde güçlü işbirliği, tasarımcıların yapım aşamasına dahil olması); ileri sistemlerin ve yenilikçi, yeşil teknolojilerin kullanımı (makina, ekipman, ürün, otomasyon, yöntem); bir çevresel değerlendirme sisteminin referans alınması. Kritik başarı faktörlerinin önem dereceleri, yapılan araştırmaların bağlamına göre farklılık gösterse de bu tez çalışmasında açıklanan tüm kritik başarı faktörlerinin sürdürülebilir binaların başarısında etkisi olduğu görülmüştür. Dolayısıyla bu faktörlerin ve bu faktörler doğrultusunda yapılması gerekenlerin göz önünde bulundurulması, sürdürülebilir bina projelerinin zaman, maliyet, performans, müşteri/ mal sahibi memnuniyeti ve sürdürülebilirlik hedefleri kapsamında başarıyla tamamlanmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
With the awareness of environmental problems such as global warming, climate change, species disappearance and decline of natural resources, which are resulting from leaving the wastes to the nature and unconscious use of natural resources; the concept of sustainability and the green buildings, as a reflection of sustainability in the construction sector is getting more and more important in the world. Because the nature of construction activities that change the natural landscape, it is not possible to perform a construction activity without assessing their impact on the environment. That is why achieving success in green buildings has an important role in sustainable development. Construction of sustainable buildings involves innovative and complex design initiatives and faces a lot of challenges and obstacles during its design and construction. Since green buildings are designed and built to minimize environmental impact and consume less energy and resources than conventional buildings, successful execution of these projects is imperative. Within the scope of this thesis study, it is aimed to determine the factors affecting the success of sustainable buildings, to explain how these critical factors affect the project success and to show what needs to be done in order to achieve success in this area. For this purpose, firstly the concept of sustainability and sustainable development has been defined and evolution process of sustainable development has been explained. Informaiton has given about the characteristics of green buildings and the importance of green building rating systems. Then, the project success criteria has been defined and explained. Then the term of success has been discussed in the context of sustainable construction projects. Later on, seven research studies on various types of buildings in different parts of the world regarding critical success factors in sustainable construction projects were reviewed and all of them explained systematically. For each research, information has been given about the purpose of the research, the method of the research, the success factors subject to the research, and the results of the research. Although the awareness of the importance of building sustainable buildings around the world in the construction sector has increased, it can not be said that the development in this area has been provided in all countries as the same. Some countries adapted to this practice early and have evolved in terms of establishing green building certification systems and use of advanced technologies. Governments in these countries have passed laws to make green building measures mandatory. On the other hand, in other countries and regions green building certification systems are still evolving and there is a steady increase in the number of green building projects. In the first research that reviewed, factors affecting the success of sustainable buildings have been identified in countries that have mature green building markets and countries that have developing green building market, and the factors have been compared in these two different market contexts. Because of the characteristics of the green buildings, they need different methods and technics in design, costruction and project management when it is compared with conventional buildings. Therefore, the factors affecting the success of green buildings differ from those of conventional buildings. The second research that reviewed has focused on a buildig type, business parks which is an integrated township for retailers, offices, andindustrials that offers extensive municipal services such as a gymnasium, child-care center and outdoor gardens. Based on comparisons against conventional business parks, the research aimed to identify the critical success factors for green business parks and assess the criticalities of the critical success factors and their impacts on project management goals. The third research that reviewed has focused on the critical success factors affecting integration of sustainability into project management practices of construction projects in the context of developing countries. It is important to know which factors are more effective at which stage of the project in order to achieve success in all processes of the project . In this regard within this resarch the impact of integrating sustainability into the management of construction projects in developing countries has been examined according to project stages. In the context of fulfilling the standards determined by green building rating systems; the selection of environmentally friendly materials and systems, and the creation of specifications are among the most important factors in achieving high standards of sustainability in green buildings. Within the forth research that reviewed it is aimed to reveal the factors that are effective in the successful preparation and application of green specifications in sustainable construction projects in Hong Kong The fifth research that reviewed has focused on critical project management factors for delivering Green Mark (green building rating system) certified projects to achieve higher Green Mark ratings in Singapore. Within the sixth research that reviewed, the critical success factors for building sustainable buildings in Malaysia are identified and the influence of these critical success factors on each other is highlighted. The seventh research that reviewed has focused on the differences between the views of project participants about critical success factors in sustainable buildings in Netherlands. After the examination of these seven researches; all critical success factors that are the subject of these researches are put together and grouped into ten titles which are: client related factors, external factors, characteristics of the project participants, communication and cooperation between the project participants, factors related to the design and characteristics of the project, use of advanced technology and innovative methods, green building assessment tools, planning and management related factors, factors related construction phase and factors related operation phase of the building. Then, under these titles, it has been explained that how these critical success factors affect project success. When the critical success factors of all seven research were put together, it has seen that the same factors took place in several researches. Among the seven researches examined, the critical success factors which were in at least four of the researches are: Strong top-management commitment and support in green building construction (willingness client to invest in sustainability); strong financial capability (adequate financial budget, Financial capability of the client); competency of project participants; design charrettes and community engagement (integrated design process, contractors involved in design stages, early involvement of LEED professional); Communication among project stakeholders (Implementing effective communication and data exchange protocols at all levels of decision-making, Effective and open share of knowledge, continuous communications between teams and stakeholders, Adequate communication channels); Effective collaboration among participants (Cooperation between architects and engineers, Strong cooperation in solving problems, Designers involved in construction stages); Using available advanced green technology (machine, equipment, product, material, automation, method); Use of a green building rating system. The clients's will to invest in sustainable building projects, supporting and directing project participants in this direction; have a great influence in identifying and achieving high sustainability goals. As there are no clear standards defined in the context of sustainability policies, particularly in developing countries by governments and local governments, mainly clients are having important role in setting sustainability targets in projects as the financial provider of the projects. In the construction of green buildings; environmentally friendly materials, new technologies, energy efficient systems and products used to provide the standards defined in the geeen building rating systems, increase the construction costs. It causes the client to determine the goals of sustainability in the direction of the financial capacity. So strong financial capability of the client is important to achive higher sustainability standards in green buildings. Accordingly support of the government by using financial incentives is important to reduce financial concerns of the clients want to invest in green buildings. The lack of technical knowledge of the participants in the construction of green buildings, lack of knowledge and experience about the new products, materials, systems and techniques used affect the project success negatively. The fact that green buildings are more complex structures than the traditional buildings in terms of mechanical, electrical systems, building design and material selection makes the interdisciplinary interaction very important. The intensity of the design and feasibility studies done at the beginning of the project is important to reduce major project changes that will cause the disruptions in the construction phase. Implementing effective communication and data exchange protocols at all levels of decision making and adequate communication channels play an important role in preventing conflicts and deficiencies related to the lack of information sharing. Green technology products such as solar panels, green roofs, smart luminaires, nature friendly, recyclable materials are used to increase energy efficiency, provide the maximum possible savings in the building's heating, cooling, ventilation, electricity and water needs; and to enable the building to produce its own energy as much as possible.So using available advanced green technology is very important to achive high standards of sustainability in green buildings. All critical succes factors reviewed in this thesis study influence the project success of sustainable buildings somehow. Taking into consideration these critical success factors and what needs to be done in line with these factors will ensure that green building projects can be successfully completed within the context of time, cost, performance, customer/client satisfaction and sustainability goals.