Çoklu değerlendirme yaklaşımının ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin yazma becerisine ve yazma kaygısına etkisi
The effect of multiple assessment approach on writing skills and writing anxiety of secondary school 7th grade students
- Tez No: 824035
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA KARAKUŞ TAYŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, çoklu değerlendirme yaklaşımın ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin yazma becerilerine ve yazma kaygılarına etkisini incelemektir. Araştırmanın çalışma grubu 2021-2022 eğitim öğretim yılında Kütahya ilindeki iki ortaokuldan deney ve kontrol grubu olarak seçilen 46 kız ve 48 erkek, toplam 94 öğrenciden meydana gelmektedir. Yapılan araştırmada nicel ve nitel yöntemlerin birleşimi olarak karma yöntem kullanılmış olup desen olarak ise açımlayıcı sıralı desen belirlenmiştir. Araştırmada nicel ölçme aracı olarak düşünce yazısı puanlama ölçeği, yazma kaygısı ölçeği; nitel olarak ise yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Ölçme sonrasında verilerin analizinde SPSS programı vasıtası ile t-testi kullanılmıştır. Yapılan analizler neticesinde iki grup arasında deney grubu lehine anlamlı farklar ortaya çıkmıştır. Cinsiyete dayalı yapılan testlerde ise herhangi bir farklılık bulunamamıştır. Tüm çalışma genel olarak değerlendirildiğinde çoklu değerlendirme yaklaşımının ortaokul 7 sınıf öğrencilerinin yazma becerilerine olumlu bir etkisi olduğu belirlenmiştir. Çoklu değerlendirme yaklaşımı sonucunda öğrencilerin yazma kaygılarında ise belirgin bir düşüş olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the effects of the multiple assessment approach on the writing skills and writind anxiety of secondary school 7th grade students. The universe of the study consist of 7th grade students in Türkiye. The sample consist of 46 female and 46 male students selected as the experimental and control groups from two secondary school in Kütahya in the 2021-2022 academic year. In the research, mixed method was used as a combination of quantitative and qualitative methods , and explanatory sequental desing was determinated as a desing. Thought writing scoring scale, writins axiety scale as a quantitative measurement tool in the research; qualitatively, a semistructured interview form vas used. The t-test vas used throught the SPSS program in the analysis of the data after the measurement. As a result of the analysis, significant differences emertged between the two groups in favor of the experimental group. No difference was found in the tests based on gender. When we whole studywas evaluated in general, it was observed that the multiple assessment approach had a positive effects on the writing skills of secondary school 7th grade students. As a result of the multiple assessment approach, it was understood that there was significant decrease in students' writing anxiety.