Seramikte doku: Venus Flytrap bitkisinin A/r/tografi yöntemi ile incelenmesi
Texture on ceramics: The study of Venus Flytrap plant with A/r/tography method
- Tez No: 824034
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE GÜL ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
A/r/tografi yöntemi ile incelenen Venus Flytrap bitkisi, gerçekleştirdiği yaşamsal işlevlerde birçok dokunun ve duygunun gözlemlenmesine olanak sağlamıştır. Çalışma sürecinde hedeflenen görsel ve dokunsal dokuların seramik yüzeyde yansıtılması ve seçilen A/r/tografi yöntemi ile bitki hakkında edinilen bilgilerin uygulama bölümünde okuyucuya aktarılması gerçekleştirilmiştir.“Seramikte Doku: Venus Flytrap Bitkisinin A/r/tografi Yöntemi ile İncelenmesi”isimli çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Seramik ve doku adı verilen birinci bölümde; seramik tanım ve tarihçesi açıklanmış, doğanın sanat ile ilişkisine değinilmiştir. Seramikte doku kavramının incelenmesi için; dokunun tanım ve çeşitlerine yer verilmiştir. Seramikte doku kullanan sanatçılardan bahsedilmiştir. İkinci bölümde kullanılan a/r/tografi yöntemi ele alınmış ve a/r/tografi araştırmacısının kimlikleri hakkında bilgilere yer verilmiştir. Sanat temelli araştırma yöntemi olan a/r/tografi yönteminin kullanıldığı çalışmalardan örnekler verilerek desteklenmiştir. Üçüncü bölümde ise; A/r/tografi yöntemi ile incelenen Venus flytrap bitkisi hakkında bilgi verilmiştir ve doku kavramı bağlamında gerçekleştirilmiş özgün uygulamalar çalışmaya dâhil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Venus Flytrap plant, which was examinated with the A/r/tography method, allowed the observation of many textures and emotions in the vital functions it performs. The visual and tactile textures targeted in the study process were reflected on the ceramic surface and the information about the plant was transferred to the reader in the application section with the selected A/r/tography method. The study titled“Texture on Ceramics: The Study of Venus Flytrap Plant With A/r/tography Method”consists of three parts In the first part called ceramics and texture; the definition and history of ceramics are explained and the relationship of nature with art is mentioned. For the examination of the concept of texture in ceramics; the definition and types of texture are included. Artists who used textures in ceramics were mentioned. In the second part, the a/r/tography method usage is discussed and researcher part of that method is defined. Examples of studies using the a/r/tography method, which is an art-based research method, are given. In the third part; information about the Venus flytrap plant was given and original applications in ceramics using a/r/tography method in the context of texture concept were included in the study.