Recognition of counterfactual statements in Turkish
Türkçe'de karşıolgusal ifadelerın tanınması
  1. Tez No: 824036
  2. Yazar: ALİ ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA TEKİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Karşıolgusal ifadeler, gerçekleşmemiş veya gerçekleşemeyecek bir olayı ve isteğe bağlı olarak bu olayın gerçekleşmesi durumundaki sonucu bildirir. Karşıolgusal ifadeler, insan düşünce sürecinin yapı taşlarıdır. İnsanlar sürekli olarak geçmiş olayları ve bunların gelecekteki sonuçlarını düşünürler. Karşıolgusal akıl yürütme, yapay zeka ve açıklanabilir yapay zeka çalışmalarında sıkça kullanılır. Makine öğrenmesi algoritmaları ile karşıolgusal ifadelerin otomatik olarak tespit edilmesi bu alanlar için çok önemlidir. Bu tez, Türkçe'deki ilk karşıolgusal ifade tanıma veri kümesinin oluşturulmasını anlatmaktadır. Ayrıca, kapsamlı bir sınıflandırma deneyleri sunar ve karşıolgusal ifade tespiti alanının kapsamını Türkçeyi de içerecek şekilde genişletir.
Özet (Çeviri)
Counterfactual statements describe an event that did not happen or cannot happen, and optionally the consequence of this event if it would happen. Counterfactual statements are the building blocks of human thought processes as people constantly reflect upon past happenings and consider their future implications. Counterfactual reasoning is essential for machine intelligence and explainable artificial intelligence studies. Detecting counterfactuals automatically with machine learning algorithms is very crucial for these areas. This thesis presents the development of the first-ever Turkish counterfactual detection dataset. It presents a comprehensive classification baseline and expands the scope of counterfactual detection to include the Turkish language.