Oksijen desatürasyon indeksinin apne-hipopne indeksi ve subjektif semptomlarla olan ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of oxygen desaturation index with apnea-hypopnea index and subjective symptoms
  1. Tez No: 824052
  2. Yazar: DASTAN TEMIRBEKOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAHİDE MİNE YAZICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
GİRİŞ: Tıkayıcı uyku apne sendromu (TUAS) tanısında ve ağırlık derecesinin belirlenmesinde polisomnografide en çok kullanılan parametre Apne Hipopne indeksidir (AHİ). AHİ kantitatif bir parametredir. TUAS patogenezinde ve komplikasyonlarında önemli olan apne derinliği ve süresi hakkında bilgi vermeyip yaşanan fizyolojik stres düzeyini yansıtmamaktadır. Dolayısıyla AHİ'nin TUAS tanısındaki geçerliliği tartışma konusu olmaya devam etmektedir. TUAS'ın morbidite ve çeşitli komplikasyonların da hipokseminin önemli yeri olduğu bilgisine dayanarak Oksijen Desatürasyon indeksinin (ODİ), AHİ ve subjektif semptomlarla olan korelasyonunu araştırmayı amaçladık.. GEREÇ ve YÖNTEM: TUAS polikliniğimize Ocak 2010- Haziran 2014 tarihleri arasında uyku apnesi ön tanısıyla kliniğimiz uyku laboratuvarında polisomnografisi yapılan hastaların dosya taraması yapıldı. Hastaların demografik, antropometrik bulguları kaydedildi. Epworth Uykululuk Skalaları (EUS) ve PSG'deki AHİ ile ODİ değerleri analiz edildi. BULGULAR: Geriye dönük dosya taraması sonucunda 321 hasta çalışmamıza uygun bulundu. AHİ'ye göre hastaların 82'si (%25,5) basit horlama, 77'si (%24) hafif TUAS, 71'i (%22,1) orta derecede TUAS ve 91 (%28,3) hasta da ağır TUAS olarak sınıflandırıldı. ODİ'ye bakıldığında 64 (%19,9) hasta basit horlama, 90 (%28) hasta hafif TUAS, 68 (%21,2) hasta orta derecede TUAS ve 99 (%30,8) hasta da ağır TUAS kriterlerine uymakta idi. AHİ ile ODİ'nin kriterlerine göre sonuçlarımızın uyum oranı %72,3 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: The most used parameter in polysomnography in the diagnosis of obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) and determining its severity is the Apnea-Hypnea index (AHI). AHI is a quantitative parameter. It does not provide information about the depth and duration of apnea, which is important in the pathogenesis and complications of OSAS, and does not reflect the physiological stress level experienced. Therefore, the validity of AHI in the diagnosis of OSAS continues to be a matter of debate. We aimed to investigate the correlation of Oxygen Desaturation index (ODI), AHI and subjective symptoms, based on the knowledge that OSAS has an important role in morbidity and various complications, as well as hypoxemia. MATERIAL and METHODS: The files of the patients who underwent polysomnography in the sleep laboratory of our clinic with a preliminary diagnosis of sleep apnea between January 2010 and June 2014 were scanned in our OSAS outpatient clinic. Demographic and anthropometric findings of the patients were recorded. Epworth Sleepiness Scales (EUS) and AHI and ODI values ​​in PSG were analyzed. RESULTS: As a result of retrospective file scanning, 321 patients were found suitable for our study. According to the AHI, 82 (25.5%) patients snored simple, 77 (24%) mild OSAS, 71 (22.1%) moderate OAS, and 91 (28.3%) patients severe It was classified as TUAS. When ODI was evaluated, 64 (19.9%) patients met the criteria for simple snoring, 90 (28%) patients for mild OSAS, 68 (21.2%) patients for moderate OSAS, and 99 (30.8%) patients for severe OSAS. . According to the criteria of AHI and ODI, the concordance rate of our results was found to be 72.3%.