Trigliserid glukoz indeksinin obstrüktif uyku apne sendromu ile ilişkisinin değerlendirilmesi
The relationship between the triglyceride glucose index and obstructive sleep apnea syndrome
- Tez No: 948944
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BAYRAKTAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Obstrüktif uyku apne sendromu (OUAS) patogenezinde insülin direnci yer almaktadır. Trigliserid Glukoz İndeksi (TyG), insülin direncinin güvenilir, kolay ve maliyet etkin bir göstergesi olup, bu çalışmada OUAS ile ilişkisi incelenerek, birinci basamakta TyG indeksinin OUAS'ı öngörmede kullanılabilirliği araştırılmıştır. Materyal ve Metot: Retrospektif arşiv taraması ile 2014-2024 yılları arasındaki 10 yıllık periyotta uyku laboratuvarında polisomnografi (PSG) sonuçları olan 520 hastadan, çalışma dahil etme kriterlerini karşılayan 451 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların laboratuvar değerlerine ulaşılarak TyG indeksi hesaplandı. TyG düzeyleri ile PSG sonuçları, apne hipopne indeksi (AHİ) ve oksijen desatürasyon indeksi (ODI) parametreleri arasında ilişki istatistiksel olarak araştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 451 hastanın 84'ü normal, 100'ü hafif derece OUAS, 75'ü orta derece OUAS, 192'si ağır derece OUAS olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Insulin resistance plays a role in the development of obstructive sleep apnea syndrome (OSAS). The triglyceride glucose index (TyG) is a reliable, straightforward and inexpensive indicator of insulin resistance. This study investigated the relationship between TyG and OSAS to explore the feasibility of using the TyG index to predict OSAS in primary care. Materials and methods: A retrospective archive search was conducted and 451 patients with polysomnography (PSG) results from the sleep laboratory between 2014 and 2024 were included in the study, provided they met the inclusion criteria. The TyG index was calculated using the patients' laboratory values. The relationship between TyG levels and PSG results, as well as the apnea–hypopnea index (AHİ) and oxygen desaturation index (ODI), was statistically investigated. Results: Of the 451 patients included in the study, 84 had normal results, 100 had mild OSAS, 75 had moderate OSAS and 192 had severe OSAS.