Structural, morphological and optical characterization of Cu-doped CdO nanoparticles produced by spray prolization method
Spray proliz yöntemiyle üretilen Cu katkılı CdO nanopartiküllerinin yapısal, morfolojik ve optik karakterizasyon
  1. Tez No: 824054
  2. Yazar: SUFYAN FOUAD ALI AL-SAEEDI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Yakındaki insanlara büyük zarar veren X-ışınları, gama ışınları ve nötronun istenmeyen tehlikeleri, bu tür radyasyonları azaltma veya absorbe etme kabiliyetine sahip birkaç koruyucu malzeme kullanılarak önlenebilir. Bu yüksek enerjili radyasyonu azaltmak için kurşun ve diğer yüksek Z malzemeleri gibi malzemeler kullanılır. Her ne kadar yüksek Z elementleri her türlü radyasyonu, özellikle uzay veya nükleer laboratuvarlardaki nötron emisyonlarını bloke etme yeteneğine sahip değildirler. Bu nedenle, toksik olmayan“kurşunsuz”malzemeler olan dolgu takviyeli polimer kompozitin hafifliği, işlenebilirliği ve radyasyonu azaltma kabiliyetileri ve üstün özellikleri nediyle tıbbi gibi birçok alanda cihaz uygulamalarında kullanılmaktadır. Bu çalışmada bakır oksit nanoparçacıkları / PMMA kompozit filmler spray proliz yöntemi kullanılarak üretildi. Üretilen nanoparçacıkların özellikleri üzerinde lazer çıkışının etkisini araştırmak için saf bakır hedeften oksit ortamında Cu katkılı CdO nanoparçacıkları spray proliz yöntemi üretildi. Üretilen ince filmlerin morfolojik ve optik karakterizasyonu yapıldı. Ayrıca, hazırlanan filmler için uygulama olarak gama ışınları radyasyon kalkanı testleri yapılmıştır
Özet (Çeviri)
The unwanted hazards of X-rays, gamma rays, and neutrons that can cause significant harm to nearby individuals can be prevented by using several protective materials capable of reducing or absorbing such radiation. Materials like lead and other high atomic number (Z) materials are used to reduce this high-energy radiation. However, high Z elements do not have the ability to block all types of radiation, especially neutron emissions in space or nuclear laboratories. Therefore, lightweight and processable“lead-free”materials like polymer composites reinforced with fillers are used in device applications in various fields, including medicine, due to their radiation attenuation capabilities and superior properties. In this study, copper oxide nanoparticles/PMMA composite films were produced using the spray pyrolysis method. Cu doped CdO nanoparticles were synthesized via the spray pyrolysis method in an oxidizing atmosphere using pure copper as the target to investigate the effect of laser output on the properties of the synthesized nanoparticles. The morphological and optical characterization of the prepared thin films was conducted. Additionally, gamma radiation shield tests were performed as an application for the prepared films