Türkiye'de yayılış gösteren Xanthoparmelia pulla türünün biyolojik aktiviteleri yönünden incelenmesi.
Investigation of the biological activity of Xanthoparmelia pulla species distributed in Turkey.
- Tez No: 824055
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KOCAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de yayılış gösteren Xanthoparmelia pulla (Ach.) O. Blanco, A. Crespo, Elix, D. Hawksw. & Lumbsch türünden elde edilen metanol ekstrelerinin antioksidan aktivitelerini ve sitotoksik etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Xanthoparmelia pulla türü için sekonder metabolit miktarları, Yüksek Basınçlı Sıvı Kromatografisi yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre en yüksek miktar Salazinik asit (37,23 ± 9,21 mg/gekstre) olarak tespit edilmiştir. Xanthoparmelia pulla ekstresinin toplam fenol içeriği (172,77 ± 10,50 mg GAE/gekstre) ve toplam flavonoit miktarı (9,25 ± 1,32 mg CA/gekstre) belirlenmiştir. Antioksidan aktivite değerlendirmesi için DPPH (1,1-difenil-2-pikrilhidrazil) ve ABTS [2,2'-azino-bis (3-etilbenzathiazolin-6-sulfonik asit)] yöntemleri kullanılmıştır. Xanthoparmelia pulla ekstresinin en yüksek DPPH radikalini süpürücü aktiviteye sahip olduğu, 2 mg/mL konsantrasyonda %87,41 oranında inhibisyon gösterdiği belirlenmiştir. Benzer şekilde, en yüksek ABTS radikalini süpürücü aktivite, 0,5 mg/mL konsantrasyonda 2,29±0,31 mmol/L Trolox'a eşdeğer olduğu saptanmıştır. Sitotoksik aktivite değerlendirmesi ise MTT testi kullanılarak MCF-7 ve MDA-MB-231 hücre hatları üzerinde gerçekleştirilmiştir. Sonuçlara göre, Xanthoparmelia pulla ekstresi MCF-7 hücre hattında 125 μg/mL konsantrasyonda %33,16 canlılık göstermişken, MDA-MB-231 hücre hattında 250 μg/mL konsantrasyonda %60,58 canlılık gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the antioxidant activities and cytotoxic effects of methanol extracts obtained from Xanthoparmelia pulla (Ach.) O. Blanco, A. Crespo, Elix, D. Hawksw. & Lumbsch, a speciesdistributed in Turkey. The amounts of secondary metabolites for Xanthoparmelia pulla were determined using High-Performance Liquid Chromatography. According to the obtained results, the highest amount was found to be Salazinicacid (37.23 ± 9.21 mg/g extract). The total phenolic content (172.77 ± 10.50 mg GAE/g extract) and total flavonoid content (9.25 ± 1.32 mg CA/g extract) of Xanthoparmelia pulla extract were determined. DPPH (1,1-diphenyl-2-picrylhydrazyl) and ABTS [2,2'-azino-bis(3-ethylbenzothiazoline-6-sulfonic acid)] methods were used for antioxidant activity evaluation. It was determined that Xanthoparmelia pulla extract had the highest DPPH scavenging activity, showing 87.41% inhibition at a concentration of 2 mg/mL. Similarly, thehighest ABTS scavenging activity was found to be equivalentto 2.29 ± 0.31 mmol/L Trolox at a concentration of 0.5 mg/mL. Cytotoxic activity assessment was performed on MCF-7 and MDA-MB-231 usingthe MTT assay. According to the results, Xanthoparmelia pulla extract exhibited 33.16% viability at a concentration of 125 μg/mL in the MCF-7 cellline, while 60.58% viability was observed at a concentration of 250 μg/mL in the MDA-MB-231 cell line.