Albino erkek sıçanlarda yüksek doz Sefaksim'in üreme sistemi üzerine etkisi
Effects of high-dose cefaxim on the reproductive system of albino male rats
  1. Tez No: 824056
  2. Yazar: AHMED ABBAS METEAB METEAB
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KUZUKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırmada farklı sefaksim dozlarının laboratuvar sıçanlarında erkek üreme sistemi organlarının histolojisini ve sperm kalitesini nasıl etkilediği incelenmiştir. Araştırmada, 200 gram ağırlığındaki 4 aylık 75 albino erkek sıçan, 25'er deneklik 3 gruba ayrılmıştır. Grup A kontrol, grup B terapötik doz, grup C ise yüksek doz grubu olarak belirlenmiştir. Deney 30 gün sürmüştür. Grup A normal beslenmiş, grup B'ye oral yolla tedavi dozu (1.33 mg/gün), grup C'ye ise yüksek doz (2.67 mg/gün) suprax verilmiştir. Uygulama sonrası 10 dakikadan 2 saate kadar gözlemlenen sıçanlarda birçok genel etki tespit edilmiştir. Büyümüş idrar kesesi ve aşırı sıvı birikimi bazı hayvanlarda karın genişlemesine neden olmuştur. Terapötik doz grubunda, toplam sperm sayısı ile normal hareketli olanların sayısı kontrol grubundan az çıkmıştır. Terapötik ve yüksek doz grubunda, kontrol grubuna göre daha fazla anormal ve hareketsiz sperm tespit edilmiştir. Histolojik bakıda interstisyel dokuda kanama, spermatogenez aşamalarının başarısız olmasına neden olan seminifer tubul yıkımı ve bazal membran harabiyeti belirlenmiştir. İnterstisyel bağ dokuda toplanan lenfositler ve diğer inflamatuvar hücreler ile seminifer tubul lümenlerinde nekrotik kalıntı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated how different doses of cefaxim affect the histology of male reproductive system organs and sperm quality in laboratory rats. In the study, 75 albino male rats, 4 months old, weighing 200 grams, were divided into 3 groups of 25 subjects each. Group A was determined as control, group B as therapeutic dose, and group C as high dose group. Group A was fed normally, group B was given a treatment dose (1.33 mg/day) and group C was given a high dose (2.67 mg/day) suprax orally for 30 days. Several general effects were detected in rats observed from 10 minutes to 2 hours post-administration. Enlarged bladder and excessive fluid accumulation have caused abdominal enlargement in some animals. In the therapeutic dose group, the total sperm count and the number of those with normal motility were less than the control group. More abnormal and immobile sperm were detected in the therapeutic and high dose group than in the control group. Histological examination revealed a hemorrhage in the interstitial tissue, destruction of the seminiferous tubule causing failure of the spermatogenesis stages, and damage to the basal membrane. Lymphocytes and other inflammatory cells collected in the interstitial connective tissue and necrotic residue were found in the seminiferous tubule lumens