Complex Connections: How Self-Esteem and Group Identity Relate to Well-Being and Out-Group Negativity
Karmaşık Bağlantılar: Benlik Saygısı ve Grup Kimliğinin İyilik Hali ve Dış-Gruba Yönelik Olumsuzlukla İlişkisi
- Tez No: 824059
- Danışmanlar: PROF. DR. ARVID KAPPAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Jacobs University (International University Bremen)
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
Sosyal kimlik kuramı, 'benliği' incelerken hem bireysel kimliğin hem de sosyal kimliğin dikkate alınması gerektiğini öne sürer. Tez, sosyal kimlik kuramı çerçevesinde, benlik saygısının (PSE) ve iç gruba yönelik tutumların iyilik hali ve dış-gruba yönelik olumsuz tutumlar üzerindeki rolünü incelemektedir. Örtük ölçümlerdeki gelişmeler, insanların hem açık hem de örtük düzeyde farklı tutumlara sahip olabileceğini göstermiştir. Bu nedenle tez, bireyin kendisine ve grubuna yönelik yalnızca açık değil aynı zamanda örtük tutumlarını da ele almaktadır. Bölüm 1 ampirik çalışmalara teorik bir arka plan sağlamakta ve literatürdeki araştırma boşluklarını ve tutarsız sonuçları vurgulamaktadır. PSE ile iyilik hali arasındaki bağlantının yanı sıra iç-gruba yönelik tutumlar ve iyilik hali arasındaki bağlantıya odaklanan Bölüm 2, Makale 1, Türk çoğunluk (Türkiye'deki Türkler) grubu ve farklı bağlamlardaki azınlık grup üyeleriyle (Almanya ve Bulgaristan'daki Türkler) yürütülen bir çalışmanın sonuçlarını sunmaktadır. Çalışma, üç örneklemde açık PSE'nin iyilik hali ile tutarlı pozitif ilişkisine ve iç-gruba yönelik tutumların yalnızca çoğunluk grubun iyilik haline olumlu etkisine ilişkin sonuçlar ortaya koymuştur. Çalışma, ele alınan gruplarda örtük tutumların iyilik hali ile tutarlı ilişkisini göstermemektedir. 3.Bölüm, 2. Makale, göçmen (azınlık) ve ulusal vatandaşlık kimliklerinin temel etkilerini ve algılanan ayrımcılık ve iyilik hali arasındaki ilişkideki aracı rollerini analiz etmektedir. Etnik grup üyelerinin çoğunlukta olduğu bir ülkeye göç eden ve bu anlamda farklı bir göçmen grubu olan Bulgaristan'dan Türkiye'ye gelen Türk göçmenler ile gerçekleştirilen araştırma, algılanan ayrımcılığın iyilik hali üzerindeki olumsuz etkisine ve - göçmen kimliğinin değil- vatandaşlık kimliğinin iyilik hali üzerindeki olumlu etkisine işaret etmiştir. 4. Bölüm, 3. Makale, çoğunluk (Türkiye'deki Türkler) ve azınlık grupları (Almanya ve Bulgaristan'daki Türkler) açısından PSE ve iç-grup tutumları ile olumsuz dış-grup tutumları arasındaki ilişkiyi analiz etmektedir. Ek olarak, bu araştırma açık ve örtük PSE'nin etkileşimli etkisini ve açık ve örtük düzeyde iç gruba yönelik tutumların etkileşimli etkisini dış-gruba yönelik olumsuzluğun yordayıcıları olarak araştırmaktadır. Bulgular, iç gruba yönelik olumlu tutumlardaki artışın çoğunluk grup üyeleri için dış gruba yönelik olumsuzluğu yordadığını, PSE'deki artışın ise azınlık grup üyeleri (Almanya'daki Türkler) için daha düşük düzeyde dış-gruba yönelik olumsuzlukla ilişkili olduğunu göstermektedir. Ayrıca çalışma, zarar görmüş PSE'nin olumsuz etkisini de vurgulamaktadır: Çoğunluk grupta, zarar görmüş PSEsi yüksek kişiler olumsuzluklarını grup dışı üyelerine yönlendirmektedirler, ancak azınlık grubu (Bulgaristan'daki Türkler) için zarar görmüş PSE iç-gruba yönelik daha olumsuz tutumlarla ilişkilenmiştir. Bölüm 5, Makale 4, kimlik tehdidinin olası etkisini dikkate alarak, spor bağlamında, dış gruba yönelik olumsuzluğu yordamada iç grupla özdeşleşmenin ve örtük iç-grup tutumlarının rolünü analiz etmektedir. Werder Bremen taraftarlarıyla gerçekleştirilen bu çalışma, hem iç-grubu (Werder Bremen) temsil eden uyaranlara hem de kontrol ve kimlik tehdidi koşullarında gösterilen uyaranlara yönelik açık değerlendirmeleri ve fizyolojik tepkileri incelemektedir. Sonuçlar, Werder Bremen'le yüksek düzeyde özdeşleşen kişilerin, iç-grubu temsil eden eden uyaranları daha olumlu değerlendirdiklerini, kimlik tehdidi yaratan uyaranları ise daha olumsuz değerlendirdiklerini göstermektedir. Bölüm 6, tartışma, ampirik bölümlerin (bölüm 2, 3, 4 ve 5) bir özetini sunmaktadır. Bu bölümde tezin kuramsal ve metodolojik katkıları vurgulanmakta ve çalışmaların bulguları tezin araştırma hedefleri çerçevesinde tartışılmaktadır. Bu bölümde ayrıca tezin çıktısı olan ileri araştırmalar için sınırlılıklar ve çıkarımlar da yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Social identity theory suggests that when studying 'the self', both personal identity and social identity should be considered. Within the frame of social identity theory, the dissertation analyzes the role of personal self-esteem (PSE) and in-group attitudes in well-being and out-group negativity. Developments in implicit measures have demonstrated that people can hold different attitudes both at the explicit and implicit level. Therefore, the dissertation examines not only explicit, but also implicit attitudes towards the self and the in-group. Chapter 1 provides a theoretical background to the empirical studies and emphasizes the research gaps and inconsistent results in the literature. Chapter 2, Article 1, which focuses on the link between PSE and well-being as well as in-group attitudes and well-being, presents the results of a study conducted with a Turkish majority (Turks in Turkey) and a minority group members (Turks in Germany and Bulgaria) in different contexts. The study draws conclusions regarding the consistent positive relation of explicit PSE to well-being across the three samples and the beneficial effect of in-group attitudes only for the well-being of the majority group. The study does not indicate a consistent relation of implicit attitudes to well-being across the groups. Chapter 3, Article 2 analyzes the main effects and intervening roles of immigrant (minority) and national citizenship identities for the relationship between perceived discrimination and well-being. The research, which was conducted with a peculiar immigrant group -Turkish immigrants from Bulgaria- who migrated to a country where their ethnic group is the majority, indicates the negative influence of perceived discrimination on well-being and the positive relationship of citizenship identification, rather than immigrant group identification, and well-being. Chapter 4, Article 3, analyzes the interrelation of PSE and in-group attitudes with out-group negativity for a majority (Turks in Turkey) and minority groups (Turks in Germany and Bulgaria). Additionally, this research investigates the interaction of explicit and implicit PSE.and the interaction of explicit and implicit in-group attitudes as predictors of out-group negativity. The findings suggest that while the increases in positive in-group attitudes predict out-group negativity for majority group members, increases in PSE associate with lower out-group negativity for the minority group members (Turks in Germany). Besides, the study highlights the negativity of people with damaged PSE: Among the majority group, people with damaged PSE direct their negativity toward out-group members, however, among the minority group (Turks in Bulgaria), people with damaged PSE are more negative toward in-group members. Chapter 5, Article 4 analyzes the roles of in-group identification and implicit in-group attitudes in predicting out-group negativity in a sport context by considering the possible effect of identity threat. This study, which was conducted with the supporters of Werder Bremen, examines the explicit evaluations and physiological reactions towards both the stimuli representing in-group (Werder Bremen) and the stimuli shown in the neutral and identity threat conditions. Results demonstrate that people who are highly identified with Werder Bremen evaluate stimuli representing in-group more positively and they evaluate stimuli inducing identity threat more negatively. Chapter 6, the discussion, provides a summary of the empirical chapters (chapters 2, 3, 4 and 5). In this section, theoretical and methodological contributions of the dissertation are highlighted and the findings of the studies are discussed within the frame of the research goals of the dissertation. This section also includes limitations and implications for further research that are the outcomes of the dissertation.