Palet (kısa film)
Palette (short film)
- Tez No: 824063
- Danışmanlar: PROF. BURAK BUYAN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Sinema ve resim sanatının anlatımını sağlayan ve etki eden temel malzemesi renktir. Her iki sanatta renk -siyah-beyazda bile-, renk duygusunun sağladığı anlamlarla, izleyen arasında etkileşim kurabilmektedir. Öte yandan yaratıcının/yönetmenin de bu anlamları üretirken, rengin bilgi verici, kompozisyonel, ifade edici özellikleri, renk enerjisiyle kurduğu ilişki, kültürel ve sosyal olduğu kadar psikolojik yönelimleri, psikolojik bağlantıları önem taşır.“Palet”adlı kısa film çalışmasında; resim sanatında anlamlama, yansıtma, iç dünyayı dışa vurma öğesi olarak kullanılan rengin, sinema ile ilişkisinin sinematografik olarak kurulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Colour is the main vehicle through which the narrative is conveyed and that has a bearing on the arts of cinema and painting. In both art forms, colour -even in black and white format- is able to establish interaction with the spectator through the significations mediated by the sense of colour. On the other hand, while the creator/director produces such significations, the informational, compositional and expressive properties of colour as well as the relationship established with the energy of colour contain important cultural, social and psychological tendencies and associations. In the study of the short film entitled ''Palette'' the colour in art used as a means of signification and reflection as well as expression of the inner world attempts to form the relations between cinema and the elements of colours in a cinematographic way.